• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: kończą się newralgiczne prace

Opublikowano: 27-05-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W marcu 2021 r. rozpocząć ma się drążenie tunelu w Świnoujściu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. W większości wybudowany zostanie z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Komorę startową zaplanowano po stronie wyspy Uznam. Ściany szczelinowe, które stanowić będą jej obudowę, gotowe są już w około 70% (instalowane są na głębokość 40 m).


 Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. GDDKiA Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. GDDKiA
  • Tunel zostanie zbudowany przy użyciu trzech metod
  • Główny i zarazem najdłuższy fragment wydrąży maszyna TBM
  • Będzie to drugi podwodny tunel w Polsce

Tunel w Świnoujściu składać się będzie z trzech części, a do budowy każdej z nich wykorzystana zostanie inna metoda. 475 m długości będzie mieć odcinek w murach oporowych, 275 m powstały dzięki użyciu techniki odkrywkowej, a 1480 m główna część pod cieśniną Świną, wydrążona przez TBM (100 m długości maszyny; 13,5 m średnicy tarczy). Maszyna, która z Chin do Polski przypłynąć ma pod koniec wakacji, prace zacznie w marcu 2021 r.; drążenie w stronę wyspy Wolin potrwać ma około pięciu miesięcy. TBM na potrzeby transportu rozebrana zostanie na 129 elementów o wadze około 3176 ton. Przewóz do Polski zajmie około dwóch miesięcy, z czego 45 dni to czas przeznaczony na żeglugę.

Źródło: UM Świnoujście

Źródło: UM Świnoujście

Poza komorą startową, w ostatnim czasie na wyspie Uznam prowadzono np. budowę zakładów separacji urobku oraz prefabrykacji. Z kolei na wyspie Wolin np. porządkowano teren po wycince drzew i krzewów.

Źródło: UM Świnoujście

Źródło: UM Świnoujście

Świnoujście to jedyne polskie miasto położone na wyspach. Poruszanie się między dwoma największymi zamieszkanymi wyspami, Uznam i Wolin, obecnie możliwe jest tylko promem. Właśnie z tego powodu powstanie tam jednonitkowy tunel, w którym zaplanowano m.in. jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Będzie to drugi podwodny tunel drogowy w Polsce. Pierwszy, w 2016 r., oddano do użytku pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Obiekt pod cieśniną Świną gotowy ma być we wrześniu 2022 r.

Przeczytaj także: Wybrano ofertę na budowę drogi S19 z tunelem

 

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.