Partnerzy portalu

Ściany szczelinowe na przystankach tunelu średnicowego w Łodzi

Opublikowano: 31-03-2022 Źródło: PKP PLK

Rozpoczęły się prace na najniższym poziomie przystanku Łódź Polesie. Trwają tez roboty na przystankach Łódź Śródmieście i Łódź Koziny. Wszystkie znajdują się na trasie budowanej podziemnej linii kolejowej z Łodzi Fabrycznej do stacji Żabieniec i Kaliska.


Przystanek Łódź Polesie w budowie. Fot. Artur Lewandowski, Paweł Mieszkowski/PKP PLK Przystanek Łódź Polesie w budowie. Fot. Artur Lewandowski, Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Przystanek Łódź Polesie powstaje przy zbiegu ulic Ogrodowej i Karskiego, na odcinku dwutorowego tunelu, od komory rozgałęźnej przy ulicach Drewnowskiej i Stolarskiej do Dworca Fabrycznego. Trzy podziemne kondygnacje to od góry poziom komunikacyjny, zaplecze techniczne i perony około 24 m pod poziomem ulicy. Dostęp do nich zapewnią windy i schody ruchome.

Na obiekcie wykonano ściany szczelinowe sięgające 30 m głębokości. Będą zewnętrznym korpusem przystanku. Na poziomach 0 i -1 są już stropy, a kolejny powstaje na kondygnacji -2. Z poziomu -3 jest wydobywany urobek, a dalszej kolejności zostaną wykonane konstrukcja tego poziomu i płyta denna.

Trwa przebudowa ścian szczelinowych między ulicami Zachodnią i Wólczańską na przystanku Łódź Śródmieście (w rejonie skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią i al. Kościuszki). W maju rozpoczną się wykopy między nimi. Trwa przekładanie podziemnych instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Archeolodzy pracują na miejscu dawnej synagogi.

Przystanek Łódź Polesie w budowie. Fot. Artur Lewandowski, Paweł Mieszkowski/PKP PLK Przystanek Łódź Polesie w budowie. Fot. Artur Lewandowski, Paweł Mieszkowski/PKP PLK

W przypadku przystanku Łódź Koziny (u zbiegu al. Włókniarzy i ul. Drewnowskiej) wykonywane są wewnętrzne ściany szczelinowe oraz płyta stropowa poziomu -1. W kolejnych krokach powstaną płyty pośrednia i denna.

Dla TBM (ang. Tunnel Boring Machine) Faustyna budowane są komory demontażowa i startowa przy ulicach Skarpowej i Żniwnej.

Przystanek Łódź Polesie. Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK Przystanek Łódź Polesie. Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK

Dwie maszyny wydrążyły do tej pory ponad 1600 m tuneli. W lutym wykonano pierwszy z czterech jednotorowych tuneli – połączą stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec z tunelem dwutorowym w kierunku Łodzi Fabrycznej. Mniejsza TBM po przeglądzie zostanie obrócona o 180 st. i w drugiej połowie kwietnia rozpocznie budowę drugiego tunelu w kierunku przystanku Koziny i stacji Łódź Żabieniec.

TBM Katarzyna wykonała ponad 680 m głównego tunelu dwutorowego w kierunku Łodzi Fabrycznej. W połowie kwietnia ma dotrzeć do przystanku Łódź Polesie.

Tempo drążenie zależy od warunków geotechnicznych. Na trasach maszyn pojawiają się m.in. zawodnione grunty, twarde i duże głazy narzutowe lub piaski. Podczas drążenia pierwszego tunelu TBM Faustyna pokonywała duże głazy polodowcowe i żwir.

Przystanek Łódź Polesie. Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK Przystanek Łódź Polesie. Fot. Wojciech Szklarek/PKP PLK

Urządzenia monitorujące i kontrolujące pilnują dokładnego przebiegu tunelu. Personel na monitorach w kabinie, wewnątrz TBM nadzoruje pracę maszyn. Teren jest monitorowany, dokonuje się pomiarów drgań. Maszyny są skonstruowane tak, by zapobiegać osiadaniu terenu, budynków, osuwaniu się ziemi i drganiom. Ograniczono też kolizje z infrastrukturą miejską, jak sieci energetyczne, ciepłownicze, gazowe czy wodociągowe i kanalizacyjne.

W wyniku inwestycji Łódź Fabryczna ze stacji końcowej stanie się przelotową, a przez centrum miasta pojadą pociągi regionalne i dalekobieżne. Prace budowlane mają zakończyć się w 2023 r. W kolejnym tunele będą wyposażane w odpowiednie systemy, odbędą się też testy wszystkich urządzeń.

Przeczytaj także: Najdłuższy na świecie zatapiany tunel będzie zeroemisyjny

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!