Partnerzy portalu

Najdłuższy na świecie zatapiany tunel będzie zeroemisyjny

Opublikowano: 29-03-2022 Źródło: Femern A/S

Spółka Femern podpisała kontrakt z wykonawcą instalacji elektrycznych i mechanicznych w najdłuższym na świecie tunelu zatapianym Fehmarnbelt Fixed Link. Podstawowym wymogiem jest zastosowanie inteligentnych rozwiązań i instalacji do efektywnego zarządzania zużyciem energii. Obiekt ma być neutralny emisyjnie. Wartość zamówienia wynosi około 540 mln euro (4 mld koron duńskich).


Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S
  • W przetargu złożono trzy oferty
  • Według inwestora wszystkie były najwyższej jakości
  • Wybrany wykonawca ma zastosować najnowsze technologie, przygotowane na 2029 r.

Instalacje elektryczne 18-kilometrowego tunelu, który połączy Danię z Niemcami, to jeden z największych elementów inwestycji. Negocjacje prowadzono z trzema podmiotami, a zamówienie przyznano międzynarodowemu konsorcjum SICE-Cobra. W jego skład wchodzą przedsiębiorstwa z Hiszpanii, USA, Szwecji, Nowej Zelandii i Australii.

Wykonawca zastosuje zaawansowane urządzenia i technologie podczas robót obejmujących wentylację, oświetlenie i systemy bezpieczeństwa. Przedsięwzięcie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Koszty wynoszą około 540 mln euro (4 mld koron duńskich).


Wybór oferty po rocznym postępowaniu

Ta umowa ma kluczowe znaczenie dla naszych ambicji, aby tunel Bełt Fehmarn był zielonym korytarzem transportowym przyszłości. Wszyscy oferenci złożyli oferty najwyższej jakości, które spełniały nasze wymagania dotyczące wiedzy i kwalifikacji, ale wybrane konsorcjum złożyło najlepszą – mówi Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny Femern A/S.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Procedura wyboru rozpoczęła się wiosną 2021 r. Jej pierwszym etapem były prekwalifikacje, w których trzy konsorcja złożyły w listopadzie wstępne oferty do negocjacji. Ze względu na bardzo dobrą ofertę zespołu SICE-Cobra, zadecydowano, by przejść bezpośrednio do udzielenia zamówienia. Femern, część spółki Sund & Bælt Holding należącej do duńskiego resortu transportu, inwestor i przyszły operator tunelu, przyznał, że wszystkie propozycje stały na wysokim poziomie.

Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna

Zwycięskie konsorcjum zdobyło w ostatnich latach kontrakty w krajach skandynawskich. W Szwecji buduje autostradową obwodnicę Sztokholmu, w tym samym mieście realizuje nowe odcinki metra, ma też umowę na wykonanie tunelu Tingstad w Göteborgu. W Norwegii montuje instalacje elektryczne na 23-kilometrowym odcinku autostrady między Ranheim i Værnes, z czego 15 km to tunele.

Budujemy tunel, który nie tylko będzie w 100% zasilany energią odnawialną, ale także będzie ją wykorzystywał tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Wykonawca projektu i budowy jest zobowiązany do dostarczenia odpowiednich rozwiązań technicznych i dostosowania instalacji do zielonych technologii przyszłości – podkreśla Jens Ole Kaslund. Obiekt ma być oddany do użytku w 2029 r., więc projekt musi przewidywać możliwość zastosowania rozwiązań z wyprzedzeniem.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Konsorcjum SICE-Cobra składa się z czterech głównych firm z Hiszpanii (Sociedad Ibérica de Construcciones Eléctricas, SICE Tecnología y Sistemas, Cobra Instalaciones y Servicios i Moncobra). Dodatkowo uczestniczą w nim przedsiębiorstwa wspierające: Cobra Instalaciones y Servicios Internacional (Hiszpania), SICE (Stany Zjednoczone), SICE Nordics (Szwecja), SICE NZ (Nowa Zelandia) oraz SICE PTY (Australia).

Fehmarnbelt Fixed Link połączy 18-kilometrowym podmorskim tunelem drogowo-kolejowym Danię i Niemcy. W tunelu zostanie poprowadzona czteropasowa autostrada i dwa tory kolejowe. Aktualnie podróż pociągiem z Hamburga do Kopenhagi zajmuje 4,5 godz., a ze Sztokholmu do Hamburga – 10 godz. Po zakończeniu inwestycji te czasy skrócą się o 2 godz.

Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu: na otwarcie poczekamy jeszcze ponad rok

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia