Partnerzy portalu

Kończy się budowa umocnień brzegowych w Mielnie

Opublikowano: 01-06-2023 Źródło: Urząd Morski w Szczecinie

Pod koniec września 2023 r. system umocnień brzegowych w Mielnie będzie już w całości przebudowany i rozbudowany. Inwestycja Urzędu Morskiego w Szczecinie pochłonie 63,4 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej pokryje wszystkie koszty.


Umocnienie brzegowe w Mielnie. Fot. Urząd Morski w Szczecinie Umocnienie brzegowe w Mielnie. Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Na placu budowy wykonano już:

  • nową opaskę brzegową z kamienia łamanego (1673 m) i nowy system drewnianych ostróg brzegowych (33) w Mielnie,
  • modernizację istniejącej opaski z gwiazdobloków w Mielnie (924 m),
  • dwie nowe kamienne opaski brzegowe w Kołobrzegu (1320 m) i Pleśnej (740 m),
  • sztuczne zasilanie (refulacja) brzegu na odcinku 2330 m w Mielnie (odłożono 175 tys. m3 piasku).

Fot. Urząd Morski w Szczecinie Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Po zakończeniu sezonu letniego dojdzie jeszcze do kolejnego sztucznego zasilenia brzegu na tym samym odcinku mieleńskiej plaży.

Fot. Urząd Morski w Szczecinie Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Opaski i ostrogi wykonała firma PHU „HYDROBUD” Adam Dzik z Ustronia Morskiego, a I etap sztucznego zasilania – spółka PRCiP z Gdańska.

Fot. Urząd Morski w Szczecinie Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Sztuczne zasilanie plaży to jedna z metod ochrony brzegu morskiego, polegająca na przetransportowaniu i rozprowadzeniu piasku pobranego z dna morskiego na wybranym odcinku brzegu, w celu podniesienia poziomu i poszerzenia plaży. Materiał piaszczysty z dna morskiego, który jest odkładamy na plażę, jest wcześniej badany pod kątem odpowiedniej granulacji i czystości. Pobierany jest z dna w odległości kilku, kilkunastu kilometrów od brzegu przez pogłębiarkę ssącą, a następnie „wyrzucany” na plażę poprzez system rurociągów, połączonych z pogłębiarką. Później piasek jest równomiernie rozprowadzany po zasilanym odcinku plaży za pomocą spycharek – informuje Urząd Morski w Szczecinie.

Przeczytaj także: Port Szczecin – w czerwcu otwarcie nabrzeża Czeskiego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia