• Każdy z basenów ma 11 m głębokości, a ich łączna pojemność to 1,6 mln m3
  • To największe zbiorniki w Europie Północnej
  • Posłużą do transportu segmentów tunelu o masie 73 tys. ton każdy

Baseny dla segmentów zatapianego tunelu Dania–Niemcy

Wykonanie zbiorników trwało dwa lata. Są kluczowe dla budowy zatapianego tunelu Dania–Niemcy: w wodzie będą umieszczane segmenty obiektu – łącznie 89, w tym 10 specjalnych. Masa każdego z 79 elementów to 73 tys. ton.

Każdy z trzech basenów ma 11 m głębokości, a łącznie mieszczą 1,6 mln m3 wody. Taką ilością można napełnić 640 basenów olimpijskich. To największe zbiorniki w Europie Północnej. Ich napełnianie prowadzono stopniowo w sposób kontrolowany, by nie uszkodzić barier między zbiornikami. Prace trwały około tydzień.


Tunel Dania–Niemcy: połączenie zakładów prefabrykacji z portem roboczym

Na budowie znajduje się sześć linii produkcyjnych. Na pięciu z nich powstaną segmenty o długości 217 m, szerokości 42 m i wysokości 9 m. Trwa budowa pierwszego z nich. Na jednej linii będą wytwarzane segmenty specjalne wyposażone w „piwnicę” pod jezdniami i torami (39 m długości, 47 m szerokości i 13 m wysokości). Znajdą się w nich maszyny i urządzenia, które mają ułatwić roboty budowlane, a potem konserwację tunelu.

Baseny są łącznikiem zakładów prefabrykacji z portem roboczym. Potężne bramy umożliwiają napełnianie i opróżnianie zbiorników oraz suchego doku. Budowle pozwolą na transport segmentów do portu, skąd trafią na miejsce przeznaczenia w wykopie na dnie morza.

Tunel Dania–Niemcy: pierwszy segment zostanie zanurzony w 2024 r., ostatni w 2027 r.

Zakłady prefabrykacji są prawie gotowe, prace nad dwiema bramami kontrolującymi poziom wody w basenach są zaawansowane, trwa odlewanie segmentów – powiedział Anders Wede, kierownik budowy z Femern A/S. Pierwszy element tunelu zostanie zanurzony w 2024 r. Produkcja wszystkich zakończy się do 2027 r.

W tunelu zatapianym o długości 18,2 km znajdą się dwutorowa linia kolejowa i dwie dwupasowe jezdnie. Obiekt połączy Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii z niemiecką wyspą Fehmarn. Samochody pokonają tunel w 10 min, a pociągi w siedem. Skrócą się podróże kolejowe: aktualnie z Hamburga do Kopenhagi przejazd zajmuje 4,5 godz., a ze Sztokholmu do Hamburga – 10 godz. Po zakończeniu czas podróży zmniejszy się o 2 godz. Projektowana żywotność obiektu wynosi 120 lat. Otwarcie zaplanowano na 2029 r.

Przeczytaj także: Tunele połączą Kraków z Myślenicami? Wybrano ofertę