Partnerzy portalu

Dolny Śląsk – lepsze nawodnienie odrzańskich lasów łęgowych

Opublikowano: 22-12-2023 Źródło: PGW Wody Polskie

Wrocławskie Wody Polskie zakończyły inwestycję polegającą na poprawie nawodnienia lasów łęgowych na prawym brzegu Odry na wysokości stopnia wodnego Malczyce w okolicy wsi Prawików. Powstała sieć melioracyjna z urządzeniami zastawkowymi i połączona ze zbiornikiem wyrównawczym.


Rowy nawadniające lasy w sąsiedztwie Odry. Fot. Wody Polskie Rowy nawadniające lasy w sąsiedztwie Odry. Fot. Wody Polskie

Roboty obejmowały wykonanie rowu melioracyjnego o długości przekraczającej 9 km, siedmiu budowli piętrzących, progów o szerokiej koronie wyposażonych w zamknięcia zastawkowe (pozwalają na rozprowadzenie wody po lesie). Wybudowano 13 przepustów w miejscach kolizji z drogami leśnymi i drogą powiatową. Powstały przepust wałowy w nasypie ziemnym wału przeciwpowodziowego, dwa przepusty z przejściami dla zwierząt i bród kamienny przy zbiegu z duktem leśnym.

Zbiornik wyrównawczy w rejonie stopnia wodnego Malczyce na Odrze. Foty Wody Polskie Zbiornik wyrównawczy w rejonie stopnia wodnego Malczyce na Odrze. Foty Wody Polskie

Podczas prac na obszarze Natura 2000 zapewniono obsługę geotechniczną, geologiczną i geodezyjną oraz nadzór przyrodniczy z zakresu zoologii oraz botaniki.

Wykonanie nawodnienia lasów łęgowych to element budowy stopnia wodnego Malczyce na Odrze. Polega na dostosowaniu sąsiednich terenów do piętrzenia na odcinku w górę rzeki, do stopnia wodnego Brzeg Dolny – czytamy w komunikacie.

Przepust drogowy. Fot. Wody Polskie Przepust drogowy. Fot. Wody Polskie

Zadanie realizowano od sierpnia 2022 r. do listopada 2023 r. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych Eko-Wod ze Świdnicy. Koszt inwestycji wyniósł 9 mln zł. Finansowanie zapewniły Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Przeczytaj także: Mazury – powstało zaplecze do obsługi szlaków żeglugowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!