• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

61 km drogi S52. Przetarg unieważniony. Co dalej?

Opublikowano: 12-04-2024 Źródło: GDDKiA

Unieważniono przetarg na wykonanie badań geologicznych przed planowaną budową Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, czyli trasy ekspresowej S52 Bielsko-Biała–Głogoczów.


Fot. Bartosz/Adobe Stock Fot. Bartosz/Adobe Stock
  • Droga ekspresowa S52 od granicy w Cieszynie do Bielska-Białej przebiega w śladzie trasy europejskiej E75 i E462
  • Jako Beskidzka Droga Integracyjna pobiegnie od węzła Suchy Potok
  • Zaplanowano ponad 6,6 tys. odwiertów i prawie 2,4 tys. sondowań

Co to jest Beskidzka Droga Integracyjna?

Szlak Bielsko-Biała (woj. śląskie)–Głogoczów (woj. małopolskie) ma mieć 61 km i dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Przewiduje się 12 węzłów: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice i Skawina. Odcinek drogi ekspresowej S52 zacznie się na węźle Suchy Potok, który powstaje jako element trasy S1.

Beskidzka Droga Integracyjna. Czego dotyczy obecny przetarg?

W 2021 r. przeprowadzono badania geofizyczne metodami elektrooporową i sejsmiczną, które pozwalają w przybliżeniu poznać budowę geologiczną danego obszaru. Z kolei nieco ponad miesiąc temu GDDKiA ogłosiła przetarg na dokładne rozpoznanie geologiczne terenu, przez który pobiegnie Beskidzka Droga Integracyjna. Wykonanych zostać ma ponad 6,7 tys. odwiertów i ponad 2,4 tys. sondowań. Dyrekcja poinformowała, że średnia głębokość odwiertów wyniesie 11 m, a najgłębsze sięgną 30 m. Sondy będą wprowadzane na średnią głębokość 13 m.

Obecna DK52 w Krzywaczce. Fot. GDDKiA Obecna DK52 w Krzywaczce. Fot. GDDKiA

Materiał pobrany dzięki odwiertom pozwoli określić warunki podłoża i nośności, a celem sondowań jest zbadanie, jaki opór stawia grunt i jaką ma nośność. Przetarg podzielono sześć części: Bielsko-Biała–Kęty (11,15 km), Kęty–Bulowice (5,69 km), Bulowice–Chocznia (12,96 km), Chocznia–Jaroszowice (4,44 km), Jaroszowice–Kalwaria Wschód (15,56 km), Kalwaria Wschód–Głogoczów (11,61 km). Termin otwarcia nadesłanych ofert na rozpoznanie geologiczne terenu był wyznaczony na  26 marca. 

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Wpłynęły dwie propozycje, zaoferowane kwoty to 27,3 mln zł oraz 22,8 mln zł, przy czym obie dotyczą tylko najdłuższego odcinka Jaroszowice–Kalwaria Wschód. GDDKiA na sfinansowanie prac na tym fragmencie przygotowała 13,4 mln zł, a całość zadania oszacowała na 46,5 mln zł.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Teraz, 12 kwietnia 2024 r., GDDKiA podała, że postępowanie zostało unieważnione. Napisano, iż przed ogłoszeniem kolejnego chcemy porozmawiać z przedstawicielami branży geologicznej i dowiedzieć się, co stanęło im na przeszkodzie w złożeniu ofert. W komunikacie podkreślono, że przetarg, w ramach którego wpływa tak mało propozycji, to bardzo rzadka sytuacja. Spotkania z wykonawcami będziemy prowadzić w formie wstępnych konsultacji rynkowych. GDDKiA chce poznać możliwości techniczne i finansowe wykonawców i dowiedzieć się, jakich zmian w założeniach przetargu oczekują. Rozmowy z branżą powinny toczyć się w maju. Nowy przetarg ma być zmodyfikowany o wnioski wypracowanie w trakcie tych konsultacji.

Postępowanie już na zaprojektowanie i budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej przewidywany jest na IV kwartał 2025 r.

Trasa ekspresowa S52 a Beskidzka Droga Integracyjna

Droga ekspresowa S52 od granicy w Cieszynie do Bielska-Białej przebiega w śladzie trasy europejskiej E75 i E462. Następnie jako Beskidzka Droga Integracyjna pobiegnie od węzła Suchy Potok do zakopianki (DK7) w Głogoczowie i dalej poprzez budowaną obecnie północną obwodnicę Krakowa do trasy S7.

Docelowa długość całej drogi ekspresowej S52 to 142,9 km, z czego oddano do użytku 37,3 km.

Droga ekspresowa S52 [MAPA]

Droga ekspresowa S52, w tym Beskidzka Droga Integracyjna. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S52, w tym Beskidzka Droga Integracyjna. Źródło: GDDKiA

Przeczytaj także: Tu zacznie się Beskidzka Droga Integracyjna

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia