• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Małopolsce zakończono wiercenie niemal 100 pali

Opublikowano: 20-05-2024 Źródło: GDDKiA

Zakończył się kolejny etap prac związanych z odbudową odcinka drogi krajowej nr 28 w małopolskiej miejscowości Kasina Wielka.


Naprawa drogi krajowej w Kasinie Wielkiej. Fot. GDDKiA Naprawa drogi krajowej w Kasinie Wielkiej. Fot. GDDKiA

Najpierw usunięta została ziemia do głębokości 2 m. Następnie, na potrzeby poruszania się ciężkiego sprzętu, teren wzmocniono instalując niemal 50 gwoździ gruntowych o średnicy 3,2 cm oraz długości 16 m oraz 22 m. A teraz zakończono kolejny etap, w ramach którego zastosowano 96 pali wierconych o długości 20 m i średnicy 80 cm. Do ich wykonania wykorzystano palownicę o masie 80 ton.

GDDKiA informuje, że w przypadku instalacji tego typu pali świder pracuje wewnątrz specjalnej rury osłonowej. Co jakiś czas wiercenie jest przerywane, urobek wyciągany, a rura osłonowa wciskana głębiej. Po osiągnięciu 20 m wkładane jest zbrojenie. Potem, po zabetonowaniu, rura osłonowa jest wyciągana. Pale są kotwione w stabilnym podłożu pod płaszczyzną poślizgu osuwiska. Zobaczcie krótkie nagranie:

Następnie na palach wykonany zostanie żelbetowy ruszt i na takiej konstrukcji, a nie bezpośrednio na gruncie, oprze się odbudowana droga.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: Badania geologiczne dla elektrowni atomowej na Pomorzu. Jest projekt

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia