• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pogłębianie Wisły pod Płockiem. Pierwszy etap zakończony

Opublikowano: 30-04-2024 Źródło: PGW Wody Polskie

Zakończono I etap prac bagrowniczych w obrębie Zbiornika Włocławskiego na Wiśle. Wydobyto 5 tys. m sześć. urobku. Pogłębiarkę przetransportowano w kolejne miejsce prac.


Prace bagrownicze na Wiśle w rejonie Płocka. Fot. Wody Polskie Prace bagrownicze na Wiśle w rejonie Płocka. Fot. Wody Polskie

Roboty czerpalne na Wiśle pod Płockiem są niezbędne za względu na zagrożenie powodziowe regionu. Pogłębianie Zbiornika Włocławskiego ma zwiększyć ochronę przeciwpowodziową i zredukować ryzyko zalania mieszkańców oraz zabudowań. Dodatkowo małe głębokości rzeki w tej okolicy utrudniają zimą prowadzenie akcji lodołamania i spławu lodu.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Pogłębienie akwenu udrożni koryto Wisły, zwiększy bezpieczeństwo powodziowe, ułatwi spływ lodu w czasie odwilży i poprawi warunki przepływu wód wezbraniowych.

Dalsze prace bagrownicze będą prowadzone w sześciu kolejnych miejscach. Zaplanowano usunięcie ponad 1 mln m3 materiału dennego ze Zbiornika Włocławskiego. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 20–30 mln zł. Aktualnie pozyskiwane są decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację robót.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Na Wiśle i w jej dorzeczu do tej pory zrealizowano 66 zadań związanych z ochroną przeciwpowodziową. Większość z nich przeprowadzono na południu Polski w rejonach szczególnie zagrożonych powodzią, jak Węzeł Oświęcimski czy Sandomierz.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Plany na lata 2022–2027 to realizacja 868 zadań przeciwpowodziowych w dorzeczu Wisły obejmujących m.in. budowę i przebudowę obwałowań i zbiorników.

Przeczytaj także: Poznań. Mosty Berdychowskie – zaczynają budowę z wody

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia