• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kończy się bezwykopowa budowa kanalizacji w Hobsons Bay w Australii

Opublikowano: 10-06-2024 Źródło: trenchless-australasia.com, Melbourne Water

Dobiega końca budowa kolektora ściekowego Hobsons Bay pod rzeką Yarra w Melbourne w Autralii. To inwestycja przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego Melbourne Water o wartości 206 mln dol. australijskich.


mTBM Lucey. Fot. Melbourne Water mTBM Lucey. Fot. Melbourne Water

Kolektor ściekowy Hobsons Bay należy do kluczowych obiektów sieci kanalizacyjnej Melbourne. Odprowadza 30% nieczystości miejskich. Pierwszy, wybudowany w latach 60. XX w. był już przestarzały, przejdzie renowację. Metodą mikrotunelowania wybudowano drugą instalację.

Obiekt jest położony na głębokości 20 m pod rzeką Yarra, a jego długość wynosi 670 m. Łączy Scienceworks w Spotswood Westgate Park w dzielnicy Port Melbourne. Instalacja umożliwi przekierowanie przepływu ścieków podczas prac nad istniejącym rurociągiem, zapewni też dodatkową przepustowość systemu kanalizacyjnego w Melbourne w celu zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania.

Mikrotunelowanie rozpoczęło się w sierpniu 2023 r. Wykonała je mTBM Lucey, która przebicia dokonała w listopadzie 2023 r. Nazwa maszyny upamiętnia Lucey Alford, pierwszą kobietę, bakteriolożkę i naukowczynię, zatrudnioną w Melbourne Metropolitan Board of Works (dziś Melbourne Water). Imię nadali uczniowie szkoły podstawowej w Spotswood.

Źródło: Melbourne Water Źródło: Melbourne Water

Kolektor ściekowy zwiększy niezawodność i przepustowość sieci kanalizacyjnej. To konieczność, ponieważ z prognoz wynika, że populacja Melbourne podwoi się do 2050 r.

Po zakończeniu mikrotunelowania prowadzone są prace związane z uszczelnianiem obudowy, połączenia kolektora z istniejącą siecią kanalizacyjną, a także usuwaniem i zagospodarowaniem urobku. Inwestycja ma zakończyć się w połowie 2024 r. Umożliwi renowację starej instalacji.

Przeczytaj także: Bezwykopowa budowa wodociągów w stanie Dakota Północna w USA

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia