Partnerzy portalu

Nowa Zelandia. Budowa kolektora ściekowego. Odgałęzienia gotowe

Opublikowano: 11-06-2024 Źródło: Watercare

W Auckland (Nowa Zelandia) trwa budowa centralnego kolektora ścieków. Instalacja będzie liczyć 16,2 km, dodatkowo powstały odgałęzienia o długościach 1,1 km i 3,2 km. Prace są prowadzone metodą bezwykopową.


mTBM Domenica. Fot. Watercare mTBM Domenica. Fot. Watercare

mTBM Domenica przebiła się od komory odbiorczej i została z niej wydobyta. Maszyna z tarczą o średnicy 2,8 m wydrążyła mikrotunel drugiego łącza (1,1 km) docierając do centralnego kolektora ścieków w Mt Albert War Memorial. Wykonana kanalizacja przebiega od Rawalpindi Reserve. Będzie służyć do przesyłu ścieków i wód opadowych z West Auckland poprzez główny kolektor do oczyszczalni ścieków Māngere.

Druga maszyna, mTBM Victoria z tarczą liczącą 2,1 m, zrealizowała mikrotunelowanie drugiego łącznika o długości 3,2 km. Z kolektorem kanalizacja połączyła się przy May Road. Tu także ścieki i deszczówka będą kierowane do oczyszczalni Māngere. Łącznie powstały 4 km rurociągów, na jednym z nich wykonano długi lewy zakręt.

Źródło: Watercare Źródło: Watercare

Mikrotunel główny jest drążony przez mTBM Hiwa-i-te Rangi w tempie około 15 m na dobę. Instalacja ma średnicę wewnętrzną 4,5 m, a zewnętrzną 5,46 m. Obudowę stanowią prefabrykowane segmenty żelbetowe. Łącznie będzie 9200 elementów złożonych z 55 200 segmentów (tubingów) wyłożonych specjalną wykładziną polietylenową o grubości 3 mm, która zapobiega korozji rury. Prace przekroczyły już półmetek, wykonano około 11 km instalacji metodą mikrotunelowania. Zakończenie wszystkich prac ma nastąpić w 2026 r., ale część kolektora wraz z przyłączeniami zostanie oddana użytku przed końcem 2024 r.

Metodę mikrotunelowania wybrano ze względu na gęstą zabudowę miejską i średnicę kolektora. Obiekt będzie przebiegał na głębokościach od 15 do 110 m. Inwestorem jest przedsiębiorstwo wod-kan Watercare.

Przeczytaj także: Bezwykopowa modernizacja infrastruktury wod-kan w Warabie w Australii

mTBM Victoria. Fot. Watercare

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!