W przyszłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) oddadzą do użytku most kolejowy i pieszo-rowerowy przez Wisłę. Inwestycja jest realizowana ze współudziałem gminy miejskiej Kraków i współfinansowany ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Wizualizacja. Źródło: BBF, E&C
- Rowerzyści pojadą trasą szeroką na 3 m
- Piesi otrzymają chodnik o szerokości 2 m
- Most kolejowy i pieszo-rowerowy będzie ostatnią z trzech przepraw przez Wisłę
Wkrótce rozpoczną się prace budowlane
Na jednym z trzech mostów w Krakowie znajdzie się ciąg dla pieszych i rowerzystów. Projektowanie tej przeprawy już się kończy, uzyskano już część pozwoleń budowlanych. Montaż konstrukcji nowego obiektu rozpocznie się za kilka tygodni. Według planów obiekt będzie gotowy w II połowie 2022 r.
W samym centrum miasta
W centrum Krakowa pojawi się trasa rowerowa z drogą o szerokości 3 m, a obok niej dwumetrowy chodnik. Najazdy znajdą się przy ul. Halickiej i ul. Kącik. Piesi i rowerzyści dostaną się w ten sposób np. do przystanku Kraków Zabłocie z ulic położonych po drugiej stronie Wisły. Dla osób niepełnosprawnych zaplanowano rampy i podjazdy.
Wizualizacja. Źródło: BBF, E&C
Trzy mosty kolejowe nad Wisłą w Krakowie
Na trzy przewidziane w mieście przeprawy nad Wisłą jedna już istnieje i od 2020 r. kursują po niej pociągi. W sąsiedztwie trwa budowa dwóch kolejnych obiektów. Środkowy most ma być wykonany na przełomie 2021 i 2022 r. Znajdą się na nim dwa tory kolejowe dla pociągów dalekobieżnych. Trzeci, zewnętrzny, będzie kolejowy i pieszo-rowerowy.
Wizualizacja. Źródło: BBF, E&C
Wspólna inicjatywa
Trasa dla pieszych i rowerzystów jest wspólną inicjatywą władz miasta współfinansujących tę inwestycją oraz PKP PLK. Będzie to element ciągu komunikacyjnego łączącego wzdłuż linii kolejowej ul. Wielicką z ul. Kopernika.
Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Inwestycja za ponad 1 mld zł
Krakowskie mosty kolejowe powstają w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” o wartości przekraczającej 1 mld zł. Mają zapewnić sprawny przejazd pociągów krakowskim odcinkiem międzynarodowej trasy E30 łączącej m.in. Przemyśl–Kraków–Wrocław–Zgorzelec. Dodatkowo rozdzielą ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego umożliwiając w ten sposób uruchomienie większej liczby połączeń przez przewoźników.
Przeczytaj także: Lubartów: remont mostu kolejowego nad Wieprzem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.