Partnerzy portalu

Most obrotowy w Nowakowie przeszedł próby obciążeniowe

Opublikowano: 09-05-2023 Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Most obrotowy w Nowakowie powstaje w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Przeprawa przeszła próby obciążeniowe, przeprowadzono też testowy obrót konstrukcji.


Most obrotowy w Nowakowie przeszedł próby obciążeniowe. Fot. mat. prasowe Budimex SA Most obrotowy w Nowakowie przeszedł próby obciążeniowe. Fot. mat. prasowe Budimex SA
  • Most obrotowy w Nowakowie to najdłuższy z trzech takich obiektów na drodze wodnej
  • Po jego otwarciu zostanie zdemontowana przeprawa pontonowa
  • Zaawansowanie robót przy umacnianiu brzegów rzeki Elbląg wynosi 80%

Most obrotowy zastąpi przeprawę pontonową

Most obrotowy o długości 103 m jest najdłuższą z trzech przepraw na budowanej drodze wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Licząca 103 m przeprawa waży 650 ton. Pośrodku na głównej podporze znajduje się specjalne łożysko. Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe, wkrótce zostanie wyregulowany mechanizm obrotowy.

Oddanie do użytkowania nowego obiektu mostowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową pozwoli na przystąpienie do kolejnego kroku, jakim będzie rozbiórka istniejącej przeprawy, stanowiącej przeszkodę nawigacyjną, a mianowicie mostu pontonowego i dokończenie prac, związanych z odbudową brzegu w tym rejonie – powiedziała Dorota Słabek, naczelnik wydziału oddziaływania inwestycji na środowisko Urzędu Morskiego w Gdyni.

Most w Nowakowie. Fot. mat. prasowe Budimex SA Most w Nowakowie. Fot. mat. prasowe Budimex SA


1,5 km drogi dojazdowej do mostu

Po otwarciu mostu nie będzie już problemów z otwieraniem i zamykaniem przeprawy w niesprzyjających warunkach pogodowych. Z konstrukcją obrotową połączy się licząca 1,5 km droga powiatowa. Nowakowo, na terenie którego realizowany jest drugi etap inwestycji, jako wyspa połączone jest obecnie z lądem stałym mostem pontonowym, który jest w bardzo złym stanie technicznym. Nowy, obrotowy most będzie obracał się wokół pionowej osi obrotu – czyli będzie odwodzony, a nie zwodzony. Ułatwi on znacznie komunikację z Wyspą Nowakowską. Będzie otwierany dla jednostek komercyjnych na polecenie kapitanatu, mała przeprawa dla jednostek o „air draft” poniżej 5 m odbywać się będzie na bieżąco – stwierdził Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, inwestora „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoka Gdańską”.

II etap budowy drogi wodnej

Most obrotowy powstaje w ramach II etapu budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska – te prace rozpoczęły się w kwietniu 2021 r. Przedsięwzięcie obejmuje także obudowę brzegów rzeki Elbląg (konstrukcja hydrotechniczna do rzędnej +2,5 m w miejscach przebudowy wałów) na długości około 10,4 km i roboty czerpalne na odcinku 3,8 km. Brzegi są umacniane ścianką szczelną zwieńczoną oczepem żelbetowym. Powstają też dwie przystanie niskie na rzędnej +1,2 m wraz ze slipem do wodowania jednostek.

Zaawansowanie robót przy obudowie brzegów osiągnęło 80%, pozostało 20% w części środkowej. We wrześniu rozpoczną się roboty czerpalne od początku Zalewu Wiślanego w górę rzeki Elbląg. Aktualnie nie można ich prowadzić – tzw. decyzja środowiskowa nakazuje ochronę ryb w czasie tarła.

Prace na rzece Elbląg. Fot. mat. prasowe Budimex SA Prace na rzece Elbląg. Fot. mat. prasowe Budimex SA

15 km obudowy brzegów

Wyzwaniem dla wykonawcy i podwykonawców było wykonanie 15 km obudowy brzegów w ciągu 2,5 lat. Wcześniej takie prace realizowano w dwa lata na odcinkach liczących około 1,5 km. Prace wymagały mobilizacji kadr. Aktualnie na budowie pracuje 350 osób, a w szczycie robót wykorzystywano 30 jednostek pływających. Część zadań realizowano pośrodku koryta rzeki Elbląg.

We wrześniu 2022 r. zakończyła się pierwsza część budowy liczącej 30 km drogi wodnej, wykonano przekop Mierzei Wiślanej. W ramach III etapu kończy się pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym na długości 8,2 km i montaż oznakowania nawigacyjnego.

Przeczytaj także: Przywrócono pojemność Zbiornika Rzeszów na Wisłoku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia