Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowy na remonty wiaduktów w Skołoszowie, nad linią kolejową w Radymnie i kładki w Przeworsku. Wszystkie przeprawy znajdują się na DK94 w woj. podkarpackim. Prace będą prowadzone do końca 2023 r.
Wiadukt nad drogą krajową nr 94 w Skołoszowie. Fot. GDDKiA
- Wiadukty pochodzą z 2001 r. i wymagają remontów ze względu na zły stan techniczny
- Kładkę oddano do użytku w 1994 r. Zostaną wymienione elementy ustroju nośnego
- Łączny koszt remontów wyniesie około 6,7 mln zł
Wiadukt drogowy nad DK94
Wiadukt nad DK94 w Skołoszowie otwarto w 2001 r. Ma cztery przęsła, konstrukcję nośną z fabrykowanych belek żelbetowych „Gromnik” o długościach po 18 m (w przekroju poprzecznym przęsła jest ich 14). Długość przeprawy to 52,68 m, a szerokość pomostu wynosi 7,7 m. Posadowiono ją bezpośrednio na ławach fundamentowych. Ustrój nośny jest zespolony z filarami, podparcie na przyczółkach stanowią łożyska na ciosach podłożyskowych. Filary i przyczółki to pełnościenne żelbetowe podpory.
Wiadukt nad drogą krajową nr 94 w Skołoszowie. Fot. GDDKiA
Elementy wyposażenia ustroju nośnego są w złym stanie technicznym i zostaną wymienione. Podpory, stożki, przestrzenie pod wiaduktem oraz dojazdy przejdą remont.
Wiadukt nad drogą krajową nr 94 w Skołoszowie. Fot. GDDKiA
Przeprawa nad linią kolejową Kraków–Medyka
Wiadukt nad linią kolejową Kraków–Medyka w Radymnie. Fot. GDDKiA
Wiadukt nad linią kolejową Kraków–Medyka w Radymnie także pochodzi z 2001 r. Ma trzy przęsła, nośność zapewniają belki strunobetonowe "Kujan" o długości 18 m (22 w przekroju poprzecznym przęsła). Przeprawę posadowiono na palach wielkośrednicowych o średnicy 1200 mm. Przyczółki żelbetowe pełnościenne w kształcie litery C mają podwieszone skrzydła. Podpory monolityczne składają się z oczepu, słupów o przekroju kołowym, pali wielkośrednicowych i rygla zwieńczającego w poziomie głowic pali. Są utwierdzone w konstrukcji niosącej. Długość obiektu to 56,50 m, a szerokość – 13,60 m.
Wiadukt nad linią kolejową Kraków–Medyka w Radymnie. Fot. GDDKiA
Na wiadukcie także dojdzie do wymiany elementów ustroju nośnego i remontu filarów, stożków i przestrzeni pod obiektem. Roboty zaplanowano jako połówkowe, prace zostaną wykona na jednej połowie obiektu, a po przełożeniu ruchu – na drugiej. Prace na obu wiaduktach wykonuje firma Detal Mosty z Biertowic za odpowiednio 1,97 oraz 3,75 mln zł brutto. Ich czas ustalono na pięć miesięcy.
Kładka nad Mleczką w Przeworsku. Fot. GDDKiA
Remont 28-metrowej kładki
Kładka nad Mleczką w Przeworsku została oddana do użytku w 1994 r. Jest długa na 28,4 m i szeroka na 3,4 m. Jest jednoprzęsłowa belkowa swobodnie podparta. Na ustroju nośnym z belek stalowych IPN 550 oparty jest pomost z prefabrykowanych płyt żelbetowych. Przyczółki pełnościenne są posadowione bezpośrednio. Zakres prac za 0,97 mln zł jest taki sam, jak w przypadku wiaduktów. Wykonawca to firma MG Infrastruktura z Rzeszowa. Roboty potrwają pięć miesięcy.
Kładka nad Mleczką w Przeworsku. Fot. GDDKiA
Kładka nad Mleczką w Przeworsku. Fot. GDDKiA
Przeczytaj także: Koniec wielkiej inwestycji kolejowej w Krakowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.