• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa tunelu i wiaduktu w Gdyni

Opublikowano: 20-03-2019 Źródło: UM Gdynia
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Jest porozumienie Miasta Gdyni oraz PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) ws. budowy wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ul. Puckiej. Miasto sfinansuje powstanie niezbędnej infrastruktury drogowej, a kolejowa spółka zapłaci za budowę wiaduktu. Kończy się też opracowanie koncepcji budowy tunelu pod torami SKM, które także przecinają ul. Pucką.


Ul. Pucka – obecny przejazd przez tory. Fot. M. Bejm/UM Gdynia Ul. Pucka – obecny przejazd przez tory. Fot. M. Bejm/UM Gdynia

Wiadukt i tunel będą oznaczać bezkolizyjny przejazd do północnych dzielnic Gdyni i odciążenie Estakady Kwiatkowskiego. Obecnie chcąc dojechać z Chyloni na Pogórze, Obłuże czy Oksywie można wybrać właśnie Estakadę Kwiatkowskiego lub ul. Pucką, na której kolejowe zapory są zamykane kilkadziesiąt razy na dobę, a na przejazd trzeba czekać nawet ponad kwadrans.

Tunel i wiadukt w ciągu ul. Puckiej. Źródło: UM Gdyni

Tunel i wiadukt w ciągu ul. Puckiej. Źródło: UM Gdyni

Wykorzystaliśmy szansę, aby udrożnić dojazd do północnych dzielnic naszego miasta i już dzisiaj możemy zapowiedzieć, że Estakada Kwiatkowskiego nie będzie jedyną bezkolizyjną drogą z południa na północ Gdyni. Tunel będzie budowany przez PKP PLK w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia–Słupsk”, zaś wiadukt w ramach projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Wstępny łączny koszt budowy tunelu i wiaduktu w Gdyni to ponad 100 mln zł. Co prawda harmonogram inwestycji nie jest jeszcze znany, ale zakłada się, że oddanie do użytku bezkolizyjnych przejazdów ul. Pucką nastąpi najpóźniej do końca 2023 r.

Przeczytaj także: Najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.