Partnerzy portalu

Most extradosed w Kurowie: duża część prac już zakończona

Opublikowano: 25-03-2020 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Od lipca minionego roku trwa budowa mostu przez Dunajec w Kurowie, na trasie między Nowym Sączem a Brzeskiem. Obecne zaawansowanie robót wynosi prawie 24% (pracowano także w okresie zimowym między 15 grudnia a 15 marca). Od poniedziałku do piątku budowa prowadzona jest w godz. 6–20, w soboty do godz. 16.


Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter
  • Budowa mostu w Kurowie trwa już dziewięć miesięcy
  • Będzie to trzeci pod względem długości most extradosed w Polsce
  • Stara przeprawa, z lat 40. XX w., zostanie rozebrana

Będzie to przeprawa czteroprzęsłowa, rozpiętość teoretyczna wyniesie 600 m (100 m + 200 m + 200 m + 100 m), a szerokość 17,18 m. Konstrukcja zostanie posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach (stałe podpory znajdą się poza nurtem Dunajca, ale na czas budowy w rzece staną podpory tymczasowe). Zakończono już pierwszy etap betonowania korpusu przyczółka od strony Brzeska, a także betonowanie filara po stronie Nowego Sącza.

Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter

Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter

Obecnie odbywa się zasypywanie fundamentów przyczółków i podpór. Przyczółki będą posadowione na palach wielkośrednicowych żelbetowych o średnicy 1500 mm, a filary – 1800 mm. Wykonywany jest też m.in. przepust.


W Kurowie zaplanowano przeprawę typu extradosed: to mosty powstałe z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną; mają więc wanty, ale pylony są niższe niż w przypadku mostów wantowych. To sprawia, że są tańsze w budowie. W przypadku mostu w Kurowie na każdy z trzech pylonów przypadnie 36 want o długości od 33,57 m do 87,71 m; łączna długość want wyniesie 7310,4 m. Względem niwelety jezdni, pylony będą miały 22,77 m wysokości, wymiary ich przekroju poprzecznego to 2,7 x 3,5 m.

Źródło: inzynieria.com

Źródło: inzynieria.com

Most w Kurowie powstaje 200 m niżej niż obecnie funkcjonująca 400-metrowa przeprawa (tylko 6 m szerokości jezdni), której budowa zakończyła w 1943 r. Obecnie ruch odbywa się po starym obiekcie, który po oddaniu do użytku nowego zostanie rozebrany (jeden z przyczółków będzie zaadaptowany na punkt widokowy).

Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter

Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter

Nowy most będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, ale został zaprojektowany w taki sposób, żeby w przyszłości możliwa była dobudowa sąsiedniego, bliźniaczego obiektu z drugą jezdnią. W ramach bieżącego zadania rozbudowany do klasy GP ma zostać odcinek drogi krajowej nr 75. Cała budowa pochłonie ponad 189 mln zł. Wszystko ma być gotowe pod koniec 2021 r.

Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter

Źródło: GDDKiA Kraków/Twitter

W Polsce najdłuższym mostem extradosed jest przeprawa przez Wisłę w Kwidzynie (808,4 m). Drugie miejsce zajmuje most na obwodnicy Ostródy (677 m). Trzeci w kolejności będzie właśnie ten budowany w Kurowie.

Przeczytaj także: Remont mostu w Toruniu to konieczność. Jest umowa