Realizacja ustrojów nośnych obiektów mostowych, wsporników ustrojów nośnych, kap chodnikowych, budowa stanowisk prefabrykacji do metody nasuwania podłużnego, obiektów mostowych w technologii nawisowej oraz tuneli wykonywanych metodą górniczą i odkrywkową - wszystko to możliwe jest dzięki jednemu systemowi. ULMA Construction od wielu lat rozwija system MK, który pozwala na realizację praktycznie każdego obiektu inżynieryjnego, nawet tych o złożonej geometrii i powstających w trudnych warunkach terenowych.
Kratownice MK na budowie obiektu MS-16 w ciągu trasy S3. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Rozwiązania MK do budowy mostów
Do realizacji obiektów mostowych, które cechuje duża rozpiętość przęseł, wysokie filary lub w przypadku których oparcie deskowania na podłożu jest utrudnione ze względu na warunki terenowe, idealnym rozwiązaniem jest wózek betonowania nawisowego CVS. System MK, na którym bazuje wózek nawisowy CVS, pozwala na stworzenie indywidualnego rozwiązania obejmującego konstrukcję nośną wózka i deskowanie przy wykorzystaniu niewielkiej liczby elementów, co przekłada się na mniejsze koszty inwestycji. Wózek nawisowy ULMA wyróżnia niewielka masa i duża nośność oraz możliwość dopasowania do każdego rozmiaru i kształtu segmentów. System wyposażony jest także w układ hydrauliczny, który umożliwia poziomowanie i przetaczanie wózka.
Wózki nawisowe ULMA na bazie systemu MK na budowie estakady w ciągu drogi S6 Słupsk–Gdańsk. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
ULMA posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji obiektów metodą nawisową. W Polsce wózki nawisowe CVS sprawdziły się m.in. na budowie estakady w ciągu drogi ekspresowej S6 Słupsk – Gdańsk, która miała przeprowadzić część trasy nad głęboką doliną, dwóch nitek mostu MS-4AB w Cigacicach oraz Mostu MS-30.1 nad rzeką Drwęcą w ciągu drogi ekspresowej S7, gdzie 8 wózków nawisowych ULMA pozwoliło na realizację inwestycji bez ingerencji w obszar o szczególnej wartości ekologicznej.
Wózek przejezdny MK dedykowany jest głównie do realizacji mostów zespolonych lub częściowo prefabrykowanych, gdzie konieczne jest wykonanie betonowych wsporników płyty mostu. Spośród wielu zalet systemu można wymienić m.in. krótkie cykle robocze, bezpieczną obsługę oraz możliwość pierwomontażu na podłożu. W przypadku większych wózków możliwe jest ich przesuwanie z wykorzystaniem pomocniczych układów ciągnących lub pchających, co pozwala na zwiększenie wydajności prac na budowie.
Wózki przejezdne ULMA na budowie mostu MG-04 w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Wózki przejezdne MK zostały wykorzystane m.in. podczas realizacji Mostu MG-04 w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy oraz Mostu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Deskowanie poziome ENKOFORM HMK to uniwersalny system do budowy obiektów inżynieryjnych, który umożliwia wykonanie elementów o dowolnej geometrii i dostosowanie konstrukcji deskowania do złożonych przekrojów płyt mostowych, ustrojów nośnych wiaduktów czy segmentów wiaduktów wykonywanych w technologii nasuwania podłużnego. System wyróżnia wysoka wydajność oraz prosty demontaż deskowania. ULMA dostarczyła deskowanie dźwigarkowe ENKOFORM HMK m.in. do budowy Mostu Lecha w Poznaniu, Wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku oraz podczas przebudowy ul. Grygowej w Lublinie.
Rozwiązania do budowy mostów na bazie systemu MK to także lekki wózek MK do budowy kap chodnikowych, pozwalający na utrzymanie krótkich cykli roboczych, oraz kratownica MK do budowy obiektów o dużych rozpiętościach przęseł, umożliwiająca przenoszenie dużych obciążeń. Jej modułowa konstrukcja oparta na systemie MK pozwala na szeroki zakres konfiguracji oraz idealne dopasowanie do wymogów projektowych. W budownictwie inżynieryjnym świetnie sprawdzają się także wieże podporowe MK – modułowe rozwiązanie dedykowane do przenoszenia znacznych obciążeń, szczególnie na dużych wysokościach. Wieże są bezpieczne i łatwe w montażu, a niewielka liczba elementów umożliwia tworzenie różnych konfiguracji, zarówno wież pojedynczych, jak i układów wieżowych.
Deskowania do budowy tuneli
System MK stanowi także idealną bazę dla rozwiązań ULMA dedykowanych do budowy tuneli - zarówno tych realizowanych metodą górniczą, jak i odkrywkową. Gwarantuje on wysoką wydajność oraz uniwersalność konstrukcji, dając wiele możliwości konfiguracji.
Wózek MK do budowy tuneli metodą górniczą to lekki wózek przejezdny, który jednocześnie stanowi podparcie konstrukcji nośnej i deskowania. Przeznaczony jest do realizacji obiektów, które wymagają rozwiązań o dużej nośności i uniwersalności. Rozwiązanie wyróżnia wysoka rentowność, z uwagi na to, że składa się w większości ze standardowych elementów katalogowych dostępnych na wynajem. Dodatkowo system posiada zintegrowane systemy bhp, gwarantujące bezpieczeństwo prac.
Wózek MK na budowie tunelu pod Małym Luboniem w ciągu trasy S7. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Wózek MK został indywidualnie zaprojektowany do realizacji najdłuższego tunelu drogowego w Polsce pod Małym Luboniem w ciągu drogi ekspresowej S7, ale wykorzystany także m.in. do budowy linii C metra w Rzymie czy tunelu Blanka w Pradze.
Do realizacji obiektów podziemnych metodą odkrywkową ULMA proponuje wydajny wózek na wynajem z możliwością przestawiania za pomocą układu hydraulicznego. Wózek MK do budowy tuneli metodą odkrywkową cechuje niewielki ciężar, pozwalający na pierwomontaż bez konieczności stosowania żurawia, prosta obsługa deskowania, która umożliwia utrzymanie szybkiego tempa prac na budowie oraz wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki zintegrowanym systemom zabezpieczeń. Rozwiązanie posłużyło m.in. do budowy terminala eksportu węgla w Australii czy Tunelu Villamuriel de Cerrato w hiszpańskim Valladolid.
Duża uniwersalność systemu MK oraz wieloletnie doświadczenie zespołu ULMA w realizacji obiektów inżynieryjnych pozwalają na zaprojektowanie indywidualnie dopasowanego rozwiązania dla każdego projektu – zawsze mając na uwadze wysoką efektywność prac oraz rentowność inwestycji.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.