Do statycznych i dynamicznych prób obciążeniowych wiaduktów w Poznaniu wykorzystano ciężarówki wypełnione ziemią, piaskiem i gruzem. Każda z nich ważyła 32 tony. W ramach testów statycznych pojazdy zatrzymywały się we wskazanym miejscu obiektu. Dynamiczne polegały na przejeździe ciężarówek z określoną prędkością.

Dane, zebrane przy pomocy specjalnych czujników, będą sprawdzane pod kątem zgodności z założeniami projektowymi. Obecne na budowie tych obiektów prowadzone są prace związane m.in. z zabezpieczeniem betonowych powłok.


Nowe wiadukty w Poznaniu mają być oddane do użytku w drugiej połowie tego roku. Zakładamy, że będą przejezdne na przełomie lata i jesieni, po zakończeniu prac wykończeniowych i uzyskaniu wszelkich formalności niezbędnych do uruchomienia – mówi Tomasz Płóciniczak ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Budowa węzła w Poznaniu

Zanim rozpoczęto przebudowę, skrzyżowanie ul. Lechickiej i Naramowickiej miało tradycyjną formę. Dzięki wiaduktom auta będzie jeździć nad ul. Lechicką, która znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 92. Oddany jest już wiadukt dla tramwajów. Węzeł jest elementem budowy trasy tramwajowej na Naramowice w Poznaniu.

Próby obciążeniowe wiaduktów w Poznaniu – zobacz zdjęcia

Przeczytaj także: Wiadukt tramwajowy w Będzinie będzie przebudowany. Jest za niski