• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wiadukt tramwajowy w Będzinie będzie przebudowany. Jest za niski

Opublikowano: 19-05-2022 Źródło: GDDKiA

Wiadukt tramwajowy nad drogą krajową nr 86 w Będzinie ma nienormatywną skrajnię pionową, co powoduje, że nie mogą pod nim przejeżdżać pojazdy o wysokości większejwyższe niż 3,8 lub 3,9 m (w zależności od kierunku ruchu). Z tego powodu zostanie przebudowany. Chętnych jest siedem firm.


Wiadukt tramwajowy nad DK86 w Będzinie. Fot. GDDKiA Wiadukt tramwajowy nad DK86 w Będzinie. Fot. GDDKiA

O niskiej skrajni pionowej informuje oznakowanie zakazujące wjazdu pod wiadukt zbyt wysokich pojazdów. Jednak mimo tego, już kilkakrotnie uszkodzono jego konstrukcję. W trakcie przebudowy powstaną m.in. nowe podpory i konstrukcja nośna, a obiekt będzie podwyższony. Spełni obowiązujące warunki techniczne – minimalna skrajnia osiągnie 4,7 m wysokości.

Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Prace zostaną wykonane w formule „projektuj i buduj”. Przewidziano na nie 18 miesięcy. Wykonawca przygotuje dokumentację formalną i projektową, uzyska pozwolenie na budowę i zrealizuje roboty.

Najtańszą ofertę w przetargu złożyła spółka Primost Południe z Będzina, która zadanie wyceniła na prawie 3,66 mln zł. Budżet Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynosi niemal 5,29 mln zł. Propozycje siedmiu chętnych podmiotów są analizowane.

Kryteria wyboru to cena (60%) i przedłużenie okresu gwarancji jakości (40%). Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych GDDKiA.

Przeczytaj także: Wiadukt w Bydgoszczy prawie gotowy. Otwarcie już wkrótce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia