Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad bydgoski most Fordoński wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu i poprawienia jego parametrów. Ze względu na koszty społeczne i samej inwestycji rozważane są inne rozwiązania, jak budowa nowej przeprawy.
Most Fordoński w Bydgoszczy – remont czy nowa przeprawa? Fot. GDDKIA
- Jezdnia na bydgoskim moście Fordońskim jest za wąska, by osiągnąć parametry drogi krajowej
- Wykonano analizy ekonomiczne przebudowy lub budowy nowej przeprawy
- By zapadła decyzja o inwestycji potrzebne jest szerokie porozumienie
Za wąskie droga i chodnik
Most w ciągu drogi krajowej nr 80 oddano do użytku w 1893 r., jeżdżą po nim pojazdy oraz pociągi. Ma ponad 1000 m długości i 16, 8 m szerokości. Jest jednak zbyt wąski, by spełniać standardy współczesnych dróg krajowych klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Sąsiadująca z torami kolejowymi jezdnia ma dwa pasy, każdy szeroki na 3 m oraz chodnik (1,7 m). To za mało dla ruchu pieszego i rowerowego.
Od lat 50. XX w. obiektem zarządza centralna administracja drogowa, a od 20 lat jest to GDDKiA. Przeprawa ostatni remont przeszła w 2000 r. Co roku przechodzi przeglądy okresowe, jest na bieżąca kontrolowana i w razie potrzeby przeprowadzane są naprawy konstrukcji oraz nawierzchni.
Fot. GDDKIA
Analizy przed programem inwestycji
W 2021 r. GDDKiA zleciła opracowanie analizy ekonomicznej przedsięwzięcia z uwzględnieniem różnych wariantów przyszłego zadania. Nie jest to dokument projektowy, ale część opracowań przygotowawczych. Jeśli zadanie zostanie zaakceptowane, a resort infrastruktury uzgodni program inwestycji, dojdzie do dalszych prac prowadzących do uzyskania wymaganych uzgodnień i decyzji administracyjnych. Wtedy powstanie harmonogram realizacji prac.
Liczni interesariusze: miasto, samorząd wojewódzki i PKP PLK
Wcześniej jednak należy uwzględnić pozostałych interesariuszy: prezydenta Bydgoszczy, marszałka województwa zainteresowanego przeprowadzeniem przez Wisłę linii łączącej systemy tramwajowe w Bydgoszczy i Toruniu, a także PKP Polskich Linii Kolejowych. Co więcej most Fordoński przechodzi przez obszary cenne przyrodniczo.
Fot. GDDKIA
GDDKiA wystąpiła do władz Bydgoszczy z pytaniem o plany zagospodarowanie terenów przylegających do przeprawy, szczególnie dojazdu do obiektu; jeśli zapadnie decyzja o budowie nowego mostu, będzie potrzebna przebudowa Ronda im. dr. Stefana Buxakowskiego.
Dyrekcja poinformowała też samorząd wojewódzki, że uwzględniła w planach umieszczenie na planowanej przeprawie linii tramwajowej.
Przeprawa ważna dla mieszkańców
Most przez Wisłę w Fordonie jest kluczowy dla mieszkańców Bydgoszczy i gminy Dąbrowa Chełmińska, a także dla sieci połączeń drogowych woj. kujawsko-pomorskiego. Dlatego do rozważenia pozostaje jeszcze wiele aspektów, które wpłyną na ostateczny kształt inwestycji.
Fot. GDDKIA
Na razie GDDKiA ponosi koszty bieżącego utrzymania obiektu. Na nie i na wykonanie nowego zabezpieczenia antykorozyjnego kratownicy od poziomu jezdni do wysokości 2 m, konserwację łożysk i drobniejsze naprawy wydano 1,7 mln zł w latach 2011–2021. W latach bez inwestycji roczne wydatki to 30-40 tys. zł. Torowisko kolejowe utrzymują PKP PLK.
Przeczytaj także: Indie: najwyższy most kolejowy na świecie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.