• Most nad Wartą powstał w 1952 r. i ma 410 m długości
  • Przywrócenie drugiego toru zwiększy przepustowość transgranicznej linii kolejowej
  • Maksymalna prędkość pociągów wzrośnie z 60 do 120 km/godz.

Remont mostu kolejowego nad Wartą dobiega końca

W ramach remontu mostu kolejowego przez Wartę o długości 410 m odbudowywany jest drugi tor. Nie korzystano z niego od 2011 r. Po oddaniu przeprawy do użytku zwiększy się jej przepustowość. Pozwoli to na wzrost liczby kursów pasażerskich i towarowych na odcinku Kostrzyn nad Odrą–Küstrin-Kietz. Maksymalna prędkość pociągów wyniesie 120 km/godz., co oznacza, że zwiększy się dwukrotnie.


Końcówka robót wiąże się z układaniem torów na moście i kilkusetmetrowym odcinku linii między przeprawą a stacją Kostrzyn nad Odrą. Montowane są także podgrzewane rozjazdy. Stalowe elementy zamontowane podczas remontu usztywniają i wzmacniają konstrukcję, to tzw. stężenia i poprzecznice. Obiekt zabezpieczono przed korozją. W podporach i przyczółkach uzupełniono ubytki cegieł, kamienia i betonu.

Most kolejowy to ważna część linii kolejowej Tczew–Kostrzyn nad Odrą

Przeprawa w Kostrzynie nad Odrą nazywana jest mostem berlińskim. Stanowi ważny element linii kolejowej nr 203 Tczew–Kostrzyn.  Czteroprzęsłowy obiekt, z kratownicowymi i żelbetowymi przęsłami, został oddany do użytku w 1952 r.

W ramach inwestycji przebudowywany jest także wiadukt kolejowy nad ul. Niepodległości w pobliżu stacji Kostrzyn nad Odrą. Konstrukcja została wzmocniona, ułożono nowe tory, zamontowano odwodnienie.

Prace koordynowane z innymi inwestycjami

Prace koordynowano z przedsięwzięciem niemieckiego DB Netz – przebudową mostu kolejowego nad Odrą między Kostrzynem nad Odrą a Küstrin-Kietz. Uwzględniano też inwestycję Wód Polskich realizowaną w ramach porozumienia z PKP PLK, przebudowy torów do nowej przeprawy do granicy państwa na linii kolejowej Tczew–Kostrzyn. Wysokość tego obiektu poprawi warunki transportu rzecznego, wymagane do uzyskania V klasy żeglowności.

Zadanie „Modernizacja mostu kratowego linia nr 203 Tczew–Kostrzyn km 341,375 na podstawie projektu wykonanego przez wykonawcę robót” to element projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Jego koszt to 26 mln zł netto (ze środków budżetu państwa). Zakończenie robót przewidziano na IV kwartał 2022 r.

Przeczytaj także: Awaria w Warszawie. „Elementy były ukryte pod warstwami betonu”