Na odcinku Częstochowa Gnaszyn–Częstochowa Stradom linii Częstochowa–Opole wymieniono bliźniacze mosty wykorzystując przęsła pochodzące z rozbiórki przeprawy w Krakowie. Pociągi kursują już po dwóch torach. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych pochłonęła 10,3 mln zł ze środków budżetu państwa.

Szlak Częstochowa Gnaszyn–Częstochowa Stradom jest częścią linii kolejowej, po której pociągi pasażerskie jeżdżą m.in. do Warszawy, Opola i Wrocławia. Korzystają z niej także składy towarowe.
Po rozebraniu mostu kolejowego na jednym torze i wykonaniu nowych przyczółków zamontowano przęsło pochodzące z Krakowa, pozyskane po demontażu przeprawy przez Wisłę w ramach budowy trasy średnicowej. Po zakończeniu prac torowych i związanych z siecią trakcyjną, obiekt oddano do użytku, a roboty przeniosły się na drugi tor. Tu przeprowadzono taką samą operację i od 27 października 2022 r. pociągi ponownie jeżdżą trasą dwutorową.
Fot. Stefan Moruś
Wcześniej przebudowano most kolejowy w Częstochowie Gnaszyn. Tu także wymieniono przęsło na pochodzące z Krakowa i ułożono nowe tory. Obiekt oddano do użytku w grudniu 2021 r.
W Krakowie przeprawę przez Wisłę rozebrano i wybudowano nową. 12 przęseł z dawnego mostu nadawało się do ponownego użycia – wcześniej sprawdzono ich stan techniczny. Podkłady, szyny i konstrukcje mostowe z dużych inwestycji są wykorzystywane w ramach innych zadań. Krakowskie przęsła wykorzystano m.in. w wiaduktach i mostach m.in. w Wojkowicach w woj. śląskim, nad Wyderką w Janinowie na linii Herby Nowe–Kępno czy w Zagórzu na Podkarpaciu, gdzie zastąpiły wysłużony most nad Sanem. Służą też w wiaduktach kolejowych w Krasnymstawie i Rykach na Lubelszczyźnie.
Przeczytaj także: Poznań – lokomotywa testowała obciążenie wiaduktu węzła Grunwaldzka

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.