Na odcinku Częstochowa Gnaszyn–Częstochowa Stradom linii Częstochowa–Opole wymieniono bliźniacze mosty wykorzystując przęsła pochodzące z rozbiórki przeprawy w Krakowie. Pociągi kursują już po dwóch torach. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych pochłonęła 10,3 mln zł ze środków budżetu państwa.
Podwójny most z krakowskimi przęsłami w Częstochowie Gnaszyn. Fot. Stefan Moruś
Szlak Częstochowa Gnaszyn–Częstochowa Stradom jest częścią linii kolejowej, po której pociągi pasażerskie jeżdżą m.in. do Warszawy, Opola i Wrocławia. Korzystają z niej także składy towarowe.
Po rozebraniu mostu kolejowego na jednym torze i wykonaniu nowych przyczółków zamontowano przęsło pochodzące z Krakowa, pozyskane po demontażu przeprawy przez Wisłę w ramach budowy trasy średnicowej. Po zakończeniu prac torowych i związanych z siecią trakcyjną, obiekt oddano do użytku, a roboty przeniosły się na drugi tor. Tu przeprowadzono taką samą operację i od 27 października 2022 r. pociągi ponownie jeżdżą trasą dwutorową.
Fot. Stefan Moruś
Wcześniej przebudowano most kolejowy w Częstochowie Gnaszyn. Tu także wymieniono przęsło na pochodzące z Krakowa i ułożono nowe tory. Obiekt oddano do użytku w grudniu 2021 r.
W Krakowie przeprawę przez Wisłę rozebrano i wybudowano nową. 12 przęseł z dawnego mostu nadawało się do ponownego użycia – wcześniej sprawdzono ich stan techniczny. Podkłady, szyny i konstrukcje mostowe z dużych inwestycji są wykorzystywane w ramach innych zadań. Krakowskie przęsła wykorzystano m.in. w wiaduktach i mostach m.in. w Wojkowicach w woj. śląskim, nad Wyderką w Janinowie na linii Herby Nowe–Kępno czy w Zagórzu na Podkarpaciu, gdzie zastąpiły wysłużony most nad Sanem. Służą też w wiaduktach kolejowych w Krasnymstawie i Rykach na Lubelszczyźnie.
Przeczytaj także: Poznań – lokomotywa testowała obciążenie wiaduktu węzła Grunwaldzka
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.