Partnerzy portalu

Woj. opolskie – na budowie DK45 obwodnicy Praszki otwarto wiadukt

Opublikowano: 06-12-2022 Źródło: GDDKiA

Wiadukt w ciągu drogi gminnej między Praszką i Rosochami to pierwszy oddany kierowcom obiekt na budowie obwodnicy Praszki w ciągu drogi krajowej nr 45 (DK45) w woj. opolskim.


Wiadukt na budowie DK45 obwodnicy Praszki w woj. opolskim. Fot. GDDKiA Wiadukt na budowie DK45 obwodnicy Praszki w woj. opolskim. Fot. GDDKiA

Od 2 grudnia 2022 r. kierowcy mogą korzystać z wiaduktu drogowego przebiegającego drogą gminną pomiędzy Praszką i Rosochami. Otwarto go po pozytywnym zakończeniu prób obciążeniowych i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Obwodnica Praszki w ciągu DK45 ma długość 13 km, a koszt jej budowy to 171,5 mln zł. Zaawansowanie prac wynosi 85%. Zakończono układanie warstw wiążącej i ścieralnej na trasie głównej. Wykonano na niej oznakowanie poziome w technologii grubowarstwowej. Kończy się układanie ostatniej warstwy nawierzchni na drogach dodatkowych i gminnych. Trwa montaż drogowych barier ochronnych, ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych oraz ogrodzeń. Prowadzone są też roboty związane z budową rond (częściowo przejezdnych).

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Na trasie wybudowano 10 dziesięć obiektów inżynieryjnych – mostowe nad Prosną i Wyderką, trzy wiadukty nad obwodnicą i pięć w jej ciągu. Powstają także cztery ronda na początku i końcu drogi krajowej oraz na przecięciach z DK42 i DK45 (w aktualnym przebiegu). W obrębie wysp środkowych są wyposażone w pierścień szeroki na 1 m – rezerwę dla przejazdu samochodów ciężarowych i autobusów.

Obwodnica w ciągu DK45 ma swój początek przed Gorzowem Śląskim, odchodzi od wspólnego przebiegu DK42 i DK45, omija miasto od zachodu i Praszkę od wschodu. Kończy się łącząc z DK45 po północnej stronie miejscowości Kowale. Będzie drogą krajową jednojezdniową z dwoma pasami ruchu, o nośności 11,5 t/oś. Kierowcy pojadą nią w II kwartale 2023 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina z tunelem – bliżej do budowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia