Partnerzy portalu

Lubuskie – w Krośnie Odrzańskim podniesiono most przez Odrę

Opublikowano: 13-04-2023 Źródło: PGW Wody Polskie

Zakończyło się podnoszenie mostu drogowego nad Odrą w Krośnie Odrzańskim (woj. lubuskie). Realizacja inwestycji Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu umożliwi prowadzenie na tym obszarze rzeki akcji lodołamania i zapobiegnie powodziom zatorowym.


Podniesiony most przez Odrę w Krośnie Odrzańskim. Fot. Wody Polskie Podniesiony most przez Odrę w Krośnie Odrzańskim. Fot. Wody Polskie
  • Przęsła mostu podniesiono o 200 cm. 16 cm to zapas na dodatkowe roboty
  • Podnoszenie wykonano korzystając z istniejących podpór, bez budowy tymczasowych
  • Na czas przebudowy powstała przeprawa tymczasowa

Większy prześwit dla lodołamaczy

Zadanie polegało na podniesieniu konstrukcji przęseł mostu o 184 cm (zaplanowano też jej remont) dla uzyskania odpowiedniego prześwitu, by lodołamacze mogły prowadzić operacje i przeciwdziałać powodziom zatorowym. Prace objęły także wzmocnienie oraz przebudowę podpór, budowę tymczasowego mostu objazdowego oraz elementów technologicznych.

Lewarowanie przeprowadzono z użyciem istniejących podpór, na których wykonano podkonstrukcje niezbędne do przeniesienia sił z ustroju nośnego na przyczółki, a także podpory pośrednie. Prace realizowano skokowo, po 10 cm na kolejnych podporach, począwszy od przyczółka. Obiekt podniesiono o 200 cm. Dodatkowe 16 cm było związane z potrzebą innych prac w obrębie podpór.


Trzy fazy prac

Roboty podzielono na trzy fazy. Pierwszą było podnoszenie od rozpoczęcia prac na pierwszej podporze, do posadowienia mostu na stalowych podkonstrukcjach. Następnie wykonano podparcie tymczasowe – do wybudowania nowych konstrukcji na przyczółkach oraz filarach. Ostania faza polegała na opuszczeniu przeprawy do osadzenia na nowej rzędnej.

ot. Wody Polskie ot. Wody Polskie

Inwestycja z poślizgiem czasowym

Most drogowy znajduje się w ciągi DK29 w Krośnie Odrzańskim na 514+100 km Odry. Koszt inwestycji wynosi 72,5 mln zł. Ze względu na liczne kolizje z istniejącymi sieciami i instalacjami oraz wydłużenie czasu wykonania mostu tymczasowego planowane zakończenie prac w IV kwartale 2023 r. będzie niemożliwe. Wykonawca, firma Strabag, przygotowuje nowy harmonogram robót uwzględniający realizacją zadania także w 2024 r. Dalsze prace mostowe mogą trwać 4–7 miesięcy. Zależy to od wariantu przyjętego po oględzinach elementów podwyższonej konstrukcji.

Przeczytaj także: Warszawa – przebudowa dwóch wiaduktów Trasy Łazienkowskiej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia