Partnerzy portalu

Bydgoszcz – budowa wiaduktu nad torami. Nasunięto pomost

Opublikowano: 02-05-2023 Źródło: UM Bydgoszcz

W Bydgoszczy powstaje nowy wiadukt nad linią kolejową. Na tym czasowe podpory nasunięto już cały pomost. Niedługo rozpocznie się montaż łuków. Przeprawa zastąpi stary obiekt z 1984 r.


Budowa wiaduktu drogowego w Bydgoszczy. Fot. UM Bydgoszcz Budowa wiaduktu drogowego w Bydgoszczy. Fot. UM Bydgoszcz

Nad torami kolejowymi jest już pomost, nasunięty na tymczasowe podpory. Na placu budowy są końcówki przęseł, które będą dospawane do wiaduktu drogowego. Na nich zostaną osadzone łuki ogromnej konstrukcji. Po realizacji tych robót przeprawa zostanie opuszczona i posadowiona na przyczółkach.

Trwa poszerzanie nasypu od wiaduktu w kierunku przejścia dla pieszych na wysokości ul. Czerkaskiej. Umożliwi to dobudowanie ścieżki pieszo-rowerowej. Zaplanowano także nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED.

Fot. UM Bydgoszcz Fot. UM Bydgoszcz

Na wiadukcie znajdzie się jezdnia z dwoma pasami ruchu, a zamiast pasa awaryjnego powstanie droga rowerowa. Budowany obiekt będzie wyglądać jak lustrzane odbicie sąsiedniego, wybudowanego (wschodniego) w latach 2019–2020. Po obu stronach linii kolejowej będą schody, chodnik i droga rowerowa od strony ul. Czerkaskiej oraz pochylnia pieszo-rowerowa do Lasu Gdańskiego.

Obie przeprawy znajdują się w ciągu ul. Armii Krajowej, ważnej arterii wylotowej z miasta.

Przeprawy zastępują stare konstrukcje oddane do użytku (wraz z ulicą) w 1984 r. Ich stan techniczny stopniowo ulegał pogorszeniu, nie spełniały też dzisiejszych norm obowiązujących dla obiektów na trasach o dużym natężeniu ruchu.

Fot. UM Bydgoszcz Fot. UM Bydgoszcz

Prace za 29 mln zł mają zakończyć się w 2023 r. Okres gwarancji wyniesie 15 lat. Wykonawcą jest firma Mostostal Kielce.

Przeczytaj także: Śląskie: most przechodzi do historii. Tymczasowo stał… kilkadziesiąt lat

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!