Partnerzy portalu

Świętokrzyskie – w Starachowicach powstanie wiadukt nad torami

Opublikowano: 20-04-2023 Źródło: UM Starachowice, Powiat Starachowicki

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach wybrał wykonawcę wiaduktu nad linią kolejową nr 25 Łódź–Dębica. O tę inwestycję starano się od lat. Koncepcja pochodzi z 2015 r. Przeprawa rozładuje korki tworzące się przed przejazdem kolejowo-drogowym.


Wizualizacja wiaduktu nad torami. Źródło: UM Starachowice Wizualizacja wiaduktu nad torami. Źródło: UM Starachowice

Powstanie wiadukt drogowy o całkowitej długości 350 m, przy czym nad torami będzie 60 m, pozostała cześć znajdzie się na nasypach od ronda Jerzego Popiełuszki w Starachowicach Zachodnich do ul. Kanałowej. Obok jezdni zaplanowano chodnik i ścieżkę rowerową.

Wiadukt połączy ul. Radomską z DK42. Przebudowane na turbinowe i przesunięte zostanie rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Radomskiej i Hutniczej. Prace obejmą 1800 m dróg. Dojdzie do zmian infrastruktury podziemnej, szczególnie kanalizacji deszczowej, z którą miasto ma problemy. Inwestycja ma zapobiec podtopieniom.

Linia kolejowa w Starachowicach. Fot. UM Starachowice Linia kolejowa w Starachowicach. Fot. UM Starachowice

Zadanie będzie realizowane w trudnym terenie w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Starachowice Zachodnie, gdzie trwa budowa centrum komunikacyjnego. Do tego są tu linia kolejowa i instalacje podziemne – kanalizacji deszczowej, gazowe, telekomunikacyjne i wodociągowe, a także ciąg komunikacyjny.

Na roboty przeznaczono 21 miesięcy. Inwestycja, poza budową wiaduktu drogowego, obejmuje także wykonanie parkingu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, zbiorników retencyjnych i układu odwodnienia deszczowego w Starachowicach Zachodnich.

Prace mostowe za ponad 70 mln zł wykona firma Trakcja. Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno-Inżynierskie PROSTA PROJEKT będzie pełnić nadzór nad inwestycją. Całe przedsięwzięcie pochłonie około 100 mln zł pozyskanych z Programu Inwestycji Strategicznych.

Przeczytaj także: Śląskie: most przechodzi do historii. Tymczasowo stał… kilkadziesiąt lat

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia