W Czyżewie (woj. podlaskie) oddano do użytku wiadukt kolejowy nad linią Rail Baltica Warszawa–Białystok. Ruch samochodów i pociągów stał się łatwiejszy. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) kosztowała 40 mln zł.
Wiadukt drogowy nad Rail Baltica w Czyżewie. Fot Artur Lewandowski/PKP PLK
Wiadukt drogowy służy kierowcom, pieszym i rowerzystom. Przebiega nad torami odcinka Warszawa–Białystok linii kolejowej Rail Baltica, a także ulicami Przytorową i Złote Jabłko. Znajduje się około 200 m od zlikwidowanego przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Szkolnej i 400 m od stacji kolejowej.
Fot Artur Lewandowski/PKP PLK
Długość wiaduktu wynosi 85 m, a szerokość dwupasowej jezdni 7 m. Na obiekcie jest też ciąg pieszo-rowerowy. Wykonano schody i pochylnie. Dwa nowe odcinki DW690 (łącznie 1 km) i dwa ronda zapewniają dojazd do wiaduktu. Trwa przebudowa ul. Przytorowej na długości 400 m.
Fot Artur Lewandowski/PKP PLK
Na podlaskim fragmencie Rail Baltica będzie 25 dwupoziomowych skrzyżowań. W budowie jest jeszcze 18, z czego większość ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. W ramach modernizacji linii kolejowej Czyżew–Białystok przebudowano wiadukt kolejowy w Czyżewie, wybudowano taki koło wsi Siennica-Pietrasze i przeprawę w pobliżu wsi Czyżew Ruś-Kolonia, oddano do użytku pierwszy most przez Narew w Uhowie. Trwają prace wykończeniowe dwóch mostów drogowych. Zmodernizowano stację Czyżew, przebudowywane są stacje Białystok i Łapy.
Fot Artur Lewandowski/PKP PLK
Wartość projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok” wynosi 3,4 mld zł. Większość prac zostanie wykonana do końca 2023 r., a przebudowa stacji Łapy i Białystok zakończy się w 2024 r. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Przeczytaj także: Rail Baltica. Pierwszy z dwóch mostów gotowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.