Partnerzy portalu

Dolny Śląsk – w Bolesławcu będą nowe mosty drogowe

Opublikowano: 27-02-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakt na rozbudowę układu komunikacyjnego drogi krajowej nr 94 w Bolesławcu (woj. dolnośląskie), przebudowę istniejącego i budowę nowego mostu przez rzekę Bóbr.


DK94 Bolesławiec, istniejący most przez Bóbr. Fot. Michał Soroko/GDDKiA DK94 Bolesławiec, istniejący most przez Bóbr. Fot. Michał Soroko/GDDKiA

Most w Bolesławcu nad Bobrem w ciągu DK94 jest w złym stanie technicznym i ma nienormatywne parametry. Zostanie rozebrany i zastąpiony nową konstrukcją. Po jego północnej stronie powstanie równoległa przeprawa. Zaplanowano też budowę odcinka dwujezdniowej DK94.  

Na obu mostach zaplanowano dwupasowe jezdnie, chodniki i ścieżkę rowerową. Na obu końcach przepraw znajdą się ronda turbinowe o wymiarach zapewniających płynność ruchu oraz pełną swobodę wyboru kierunku ruchu.

Most nad Bobrem w Bolesławcu w ciągu DK94. Fot. Michał Soroko/GDDKiA Most nad Bobrem w Bolesławcu w ciągu DK94. Fot. Michał Soroko/GDDKiA

Przewidziano przebudowę drogi krajowej nr 94 na odcinku o długości niemal 600 m. Jej nośność zwiększy się do 11,5 t/oś. Skrzyżowanie DK94 z ul. Widok (droga wojewódzka nr 350) zostanie zastąpione przez rondo. Dojdzie też do przebudowy ronda łączącego trasę z ul. Zgorzelecką, a także dwóch skrzyżowań DK49 z ul. Spacerową (droga powiatowa nr 2324D) i z drogą gminną (nr 104068D). Zaplanowano przeniesienie zatok autobusowych poza strefę głównych potoków ruchu, po północnej stronie ul. II Armii Wojska Polskiego pojawi się chodnik. Powstanie kanalizacja deszczowa, droga zostanie doświetlona, zamontowane będą elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przebudowa i budowa dwóch mostów ma zwiększyć przepustowość układu komunikacyjnego i poprawić bezpieczeństwo ruchu. Zadanie za 41 mln zł finansowane z budżetu państwa ma zakończyć się w IV kwartale 2026 r. Wykonawcą jest firma Himmel i Papesch Opole.

Przeczytaj także: GDDKiA – budowa mostu w Sandomierzu prawie na półmetku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.