Konstrukcja stalowa mostu w Sandomierzu waży około 1300 ton i składa się z 82 elementów. Zespalane były częściowo w zakładzie produkcyjnym wykonawcy, a częściowo na placu budowy, a także po zamontowaniu na podporach pomocniczych. Ich łączna powierzchnia wynosi 17 tys. m2. Trwają deskowanie i roboty zbrojarskie poprzedzające betonowanie płyty pomostu.

Elementy mostu produkowano od połowy 2023 r. w wytwórni, a ich montaż rozpoczął się w listopadzie. Część instalowano na podporach zalewowych z użyciem dźwigu, pozostałe nasunięto na podporę nurtową. W maju 2024 r. zakończono taką operację dla nasuwania najcięższego, 300-tonowego fragmentu konstrukcji o długości 100 m. Po kilku tygodniach przygotowań przemieszczono go za pomocą czterech siłowników hydraulicznych, sześciu stalowych lin i specjalnych szyn przesuwnych oraz ślizgów na podporach pomocniczych. Na miejscu docelowym został zespolony zwornikiem z obiektem.

Most będzie budowany do końca 2024 r. Dalsze prace obejmują m.in. wykonanie płyty, izolacji, kap chodnikowych, nawierzchni, oświetlenia, instalacji, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W 2025 r. zostanie oddany do użytku węzeł w prawobrzeżnej części Sandomierza, który umożliwi włączenie mostu do DK77 poprzez rondo w układ komunikacyjny miasta i wiaduktem do drogi wojewódzkiej.

Docelowo sandomierska przeprawa przez Wisłę w ciągu DK77 komunikującej woj. świętokrzyskie z Podkarpaciem będzie dwujezdniowa. Ruch odbywał się będzie dwoma mostami – tym wybudowanym w 2011 r i tym aktualnie realizowanym.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S61. Most przez Narew już łączy oba brzegi