• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dwa nowe wiadukty kolejowe w Rawiczu na linii Wrocław–Poznań

Opublikowano: 01-07-2021 Źródło: PKP PLK

W Rawiczu (woj. wielkopolskie) oddano do użytku dwa wiadukty kolejowe w ramach modernizacji linii z Wrocławia do Poznania na trasie Czempiń–granica woj. dolnośląskiego. Wartość wszystkich prac na szlaku łączącym stolice województw dolnośląskiego i wielkopolskiego wynosi około 1,5 mld zł. Część kwoty pokrywa dofinansowanie ze środków unijnych z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).


Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK
  • Na szlaku Czempiń–granica woj. dolnośląskiego wybudowano siedem bezkolizyjnych skrzyżowań
  • W trakcie wcześniejszych projektów oddano do użytku trzy
  • Po zakończeniu inwestycji podróż między Wrocławiem a Poznaniem skróci się do 90 min

Nowe przejazdy pod torami

Budowa wiaduktów w Rawiczu pozwoliła zlikwidować kolizyjne przejazdy kolejowo-drogowe. Droga wybudowana pod torami w ciągu ul. Piłsudskiego ma długość ponad 400 m, dwa pasy ruchu i chodniki. Na ul. Świętojańskiej, w ramach budowy powstało 260 m drogi przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, ale dopuszczającej przejazd samochodów osobowych. W mieście przebudowano też stację kolejową: są m.in. dwa podwyższone perony oraz przejście podziemne z windami. Obiekt dostosowano do współczesnych standardów.

Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK


Więcej wiaduktów na trasie

Między Czempiniem a granicą woj. dolnośląskiego wybudowano już siedem bezkolizyjnych skrzyżowań. Obiekty, poza dwoma w Rawiczu, znajdują się w Klonówcu (niedaleko Leszna), w Lesznie, Bojanowie i w Kościanie (dwa). Przebudowano też przejazdy kolejowo-drogowe, m.in. w Lesznie, Starym Bojanowie oraz Rydzynie. Położono nową nawierzchnię, zamontowano sygnalizację świetlną i rogatki.

Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK

Skróci się czas podróży

Po zakończeniu całej inwestycji w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław–Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego–Czempiń” obejmującego około 70 km dwutorowej linii, pociągi przyspieszą. Dopuszczalna prędkość wyniesie 160 km/godz., a podróż między Poznaniem i Wrocławiem zajmie 90 min (najszybsze składy). Na razie przejazd trwa 100 min – rok temu były to 140 min. Infrastruktura dostępowa to nowe perony na pięciu stacjach i sześciu przystankach. Podczas wcześniejszych przedsięwzięć na trasach Wrocław–granica woj. dolnośląskiego oraz Poznań–Czempiń modernizację przeszło 20 stacji i przystanków (m.in. w Czempiniu, Puszczykowie i Żmigrodzie). W Poznaniu, Mosinie i Łęczycy wybudowano wiadukty.

Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK

Przeczytaj także: Kraków: pod estakadami kolejowymi powstanie… park

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!