• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mosty i wiadukty na CMK przeszły testy obciążeniowe

Opublikowano: 02-07-2021 Źródło: PKP PLK

Na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), szlaku Opoczno Południe–Pilichowice, na jednym z dwóch torów kończy się pierwszy etap modernizacji mostów i wiaduktów. Przed wznowieniem ruchu przeprowadzono na nich testy obciążeniowe. Wykorzystano stutonowe lokomotywy.


Fot. Marcin Tul/PKP PLK Fot. Marcin Tul/PKP PLK
  • Testy obciążeniowe wykonywano lokomotywą o wadze 114 ton
  • W lipcu rozpoczną się prace na drugim torze
  • Modernizacja obejmuje cztery wiadukty kolejowe i dwa mosty

Kontrola obciążenia i parametrów konstrukcji

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) za 100 mln zł ze środków budżetowych dostosowują CMK do prędkości 250 km/godz. Na jednym z dwóch torów odcinka Opoczno Południe–Pilichowice (woj. łódzkie) kończy się modernizacja mostów i wiaduktów. Ruch ma zostać przywrócony w pierwszej połowie lipca 2021 r. Tor do przejazdu pociągów przygotowały wyspecjalizowane maszyny – zgrzewarka i podbijarka. Przeprawy przeszły testy obciążeniowe, podczas których wykorzystywano lokomotywę o wadze 114 ton. Sprawdzono też parametry konstrukcji i ich zgodność z wymogami.

Fot. Marcin Tul/PKP PLK Fot. Marcin Tul/PKP PLK


Czas na modernizację drugiego toru

Po wznowieniu ruchu rozpoczną się prace na sąsiednim torze. Modernizacją są objęte cztery wiadukty kolejowe w Budkowie, Stawowicach i Solcu, a także dwa mosty nad Opocznianką i 15 przepustów. W czasie robót pociągi będą kursowały po już odnowionym torze.

Fot. Paweł Chamera/PKP PLK Fot. Paweł Chamera/PKP PLK

Bezkolizyjne skrzyżowania są konieczne, by pociągi mogły zwiększyć prędkość przejazdu. Zwiększają też bezpieczeństwo ruchu drogowego. Poza obiektami w ciągu linii kolejowej w woj. łódzkim kierowcy przejeżdżają nad torami wiaduktami w Zachorzowie Kolonii i Radwanie. Na obiektach jest dwupasowa droga o szerokości 3 m i ścieżka pieszo-rowerowa.

Fot. Joanna Brodaczewska/PKP PLK Fot. Joanna Brodaczewska/PKP PLK

Część większego projektu

Prace o wartości ponad 102 mln zł są prowadzone w ramach większego projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4–Centralna Magistrala Kolejowa etap II”. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa.

Fot. Joanna Brodaczewska/PKP PLK Fot. Joanna Brodaczewska/PKP PLK

Na koniec 2023 r., po wykonaniu niezbędnych prac oraz uruchomieniu systemu ERTMS/GSM-R oraz systemu ETCS poziomu 2, na linii CMK planowany jest przejazd pociągów z prędkością do 250 km/godz. CMK zapewnia połączenia między Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Jest ważna również w ruchu regionalnym dla mieszkańców województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Fot. Joanna Brodaczewska/PKP PLK Fot. Joanna Brodaczewska/PKP PLK

Przeczytaj także: Dwa nowe wiadukty kolejowe w Rawiczu na linii Wrocław–Poznań

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia