• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa terminalu LNG – komplet decyzji

Opublikowano: 24-01-2019 Źródło: Polskie LNG
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Spółka Polskie LNG ma już komplet decyzji środowiskowych oraz lokalizacyjnych dotyczących wszystkich projektów w ramach rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu.


Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock

Dokumenty środowiskowe mają status ostateczny, a decyzje wydane przez wojewodę zachodniopomorskiego – rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja środowiskowa, a następnie lokalizacyjna, to niezmiernie ważne fundamenty pod kolejne etapy prac, związane z niezbędną w procesie inwestycyjnym dokumentacją, jak choćby pozwolenie na budowę – mówi Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG.


Rozbudowany terminal LNG w Świnoujściu będzie posiadać moc regazyfikacyjną wynoszącą 7,5 mld m3. To blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce.

Trwają już przetargi. Pierwszy ogłoszony został w grudniu 2018 r. Dotyczy realizacji trzech głównych elementów programu rozbudowy części lądowej terminalu LNG. Chodzi o budowę: trzeciego zbiornika o pojemności 180 tys. m3, dodatkowych instalacji procesowych zwiększających moc regazyfikacyjną oraz instalacji przeładunkowej LNG wraz z bocznicą kolejową. Zainteresowane firmy oferty mogą składać do 19 lutego br.
Z kolei na początku tego roku ogłoszono przetarg na budowę dodatkowego nabrzeża statkowego. W tym przypadku firmy propozycje mogą składać do 26 lutego br.

Terminal LNG – rozbudowa. Źródło: UW w Szczecinie

Terminal LNG – rozbudowa. Źródło: UW w Szczecinie

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu to odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w obszarze Morza Bałtyckiego.

Wpisujemy się tym samym w światowy trend transformujący kraje ku gospodarkom niskoemisyjnym. Najlepszym potwierdzeniem tych zmian jest między innymi rosnąca z roku na rok liczba statków przypływających do Świnoujścia. Przed nami, już 27 stycznia, jubileuszowa, 50. dostawa LNG. Bardzo nas to cieszy – dodaje Paweł Jakubowski.

Polskie LNG S.A. jest operatorem i właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zadaniem spółki jest eksploatacja i rozwój infrastruktury terminalu, jak również budowa rynku LNG w Polsce i regionie.

Przeczytaj także: 50. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu

Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe