To kolejna odsłona wojny o lukratywną umowę na budowę odcinka między Dworcem Wileńskim a rondem Daszyńskiego na Woli. Choć od rozstrzygnięcia przetargu na korzyść włosko-tureckiego konsorcjum Astaldi-Gulermak (cena: 4,1 mld zł) minęły właśnie trzy miesiące, dwaj konkurenci odwołują się do coraz wyższych instancji. Po należącym do Hiszpanów Mostostalu Warszawa (5 mld zł) do sądu idą Chińczycy (4,5 mld zł) z zarzutem fałszowania przez Turków dokumentów. Sprawa dotyczy stacji metra w Stambule, które Gulermak przedstawiał w Warszawie jako oddane jesienią zeszłego roku. Zdaniem chińskiego konsorcjum ich budowa wciąż trwa. Nieprawdę miał poświadczyć turecki urzędnik, którego przetłumaczone na język polski pismo zamieścił wczorajszy "Newsweek Polska".

Przedstawiciel chińskich wykonawców dowodzi bowiem, że zwycięskie konsorcjum nie dopełniło wszystkich warunków przetargu. Jednym z nich miało być oddanie przez każdą z tworzących je firm 5 km tuneli i dwóch stacji wydrążonych podziemną tarczą oraz dwóch stacji zbudowanych metodą odkrywkową. Wszystko w ciągu ostatnich pięciu lat.

Anna Bartoń z biura prasowego Metra Warszawskiego przypomina jednak, że takim doświadczeniem miało się wykazać całe konsorcjum. Ma je firma Astaldi, która stoi na czele tego, które wygrało przetarg. Jego prawniczka Aleksandra Kralkowska przekonuje, że linia w Stambule rzeczywiście nie jest gotowa w całości, ale "są odcinki mniej i bardziej zaawansowane". Jej zdaniem w różnych krajach inaczej ocenia się stopień wykonania budowy. - Ile już było doniesień, czego myśmy nie dopełnili, a jakoś wszystkie protesty najpierw odrzuciło Metro Warszawskie, a potem Krajowa Izba Odwoławcza. Już wcześniej pokazywano rozmaite zdjęcia ze Stambułu i z Bresci. Czekamy, aż cała procedura będzie przeprowadzona do końca - mówi ze spokojem.

Problem w tym, że Metro zakładało podpisanie kontraktu najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy budowa zaczęłaby się latem przyszłego roku. Dalsze zwlekanie z inwestycją może doprowadzić do sparaliżowania centrum Warszawy i Pragi podczas mistrzostw Euro 2012.