Rozpoznanie geotechniczne

W odniesieniu do warunków geotechnicznych wnioski te są następujące:
1. Podczas dotychczasowego drążenia wyniki wszystkich przeprowadzonych badań geotechnicznych (tak w zakresie rodzajów gruntów, jak również układu warstw) zostały potwierdzone. Istotne różnice zaobserwowano jedynie w odniesieniu do występowania kamieni i głazów.
2. Nie stwierdzono abrazyjności i adhezyjności przekraczającej wartości określone na podstawie zrealizowanych badań geotechnicznych.
3. Ze względu na to, że średnica tarczy wiertniczej przekracza miąższość poszczególnych warstw, następuje mieszanie się różnych rodzajów gruntów spoistych i sypkich. Stawia to przy drążeniu drugiej rury szczególne wymagania w odniesieniu do parametrów płuczki, gdyż rodzaj gruntu determinuje prędkość drążenia.

Warunki hydrologiczne

Analiza warunków hydrologicznych wykazała, iż:
1. Parametry filtracyjne warstwy wodonośnej okazały się wystarczające dla wyeliminowania zmian poziomu zwierciadła wód gruntowych, jakie powstawały w wyniku drążenia tunelu.
2. Rezygnacja z syfonów wyrównujących ciśnienie wód gruntowych po obu stronach konstrukcji tunelu znalazła podczas realizacji drążenia pierwszej rury swoje pełne uzasadnienie. Niezrozumiałe są natomiast wątpliwości wyrażane przez osoby nie mające wiedzy o zachodzących w podłożu zjawiskach.
3. Przy realizacji drugiej rury tunelu, a przede wszystkim przejść poprzecznych z zastosowaniem mrożenia gruntu, istnieje bezwzględna potrzeba jak najszybszego wprowadzenia stałego monitoringu jakości wód podziemnych, a w szczególności badań zawartości chlorków i mineralizacji. Sprawa jest niezwykle ważna ze względu na to, iż zasolenie wód gruntowych może w sposób znaczny utrudnić zamrażanie nawodnionego gruntu.
4. Ze względu na zaistniałą konieczność zagęszczania płuczki, szczególnie polimerami, wymagany jest przy realizacji drugiej rury tunelu monitoring, mający na celu wychwycenie ewentualnych ucieczek płuczki.

Więcej w najnowszym numerze czasopisma "Geoinżynieria drogi mosty tunele" 1/2014 [46].