Pierwsze dwa segmenty najdłuższego na świecie zatapianego tunelu Dania–Niemcy z suchego doku zostały przetransportowane do wielkiego basenu. Realizację tego zadania poprzedziły kilkutygodniowe testy, obejmujących napełnianie suchego doku wodą i zamknięcie wodoszczelnych wrót przed zakładem prefabrykacji.
![Dwa segmenty tunelu zatapianego znajdują się już w basenie. Fot. Femern A/](https://inzynieria.com/uploaded/articles/crop_5/96709.jpg)
W najbliższej przyszłości w basenach znajdzie się więcej ogromnych segmentów. Będą w nich czekać na zatopienie w wykopie na dnie morza. Konsorcjum Femern Link Contractors prowadzi przygotowania do tych prac.
Do pierwszego segmentu zostaną przymocowane dwa specjalne pontony (wyprodukowane w polskiej stoczni CRIST, mogą pracować także jako jedna jednostka). Element zostanie obciążony betonem balastowym, a następnie przetransportowany na miejsce przeznaczenia.
Objętość jednego basenu wynosi 900 tys. m3, poziom wody w nim musi być podniesiony o 10 m, by segmenty uniosły się na jego powierzchni.
Gotowych jest już siedem segmentów standardowych i dwa specjalne z przestrzenią na wyposażenie techniczne tunelu. Łącznie powstanie 89 elementów. 79 z nich to elementy o długości 217 m i masie 73,5 tys. ton składające się z dziewięciu części po 24 m każdy. 10 kolejnych to krótsze konstrukcje, które będą wyposażone w instalacje techniczne pod jezdniami i torami. Ich rozmiary to 39 m długości, 47 m szerokości i 13 m wysokości.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany. Polska jednostka specjalna zanurzy segmenty
![](https://konferencje.inzynieria.com/wp-content/uploads/2019/01/logo.png)
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.