• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koniec drążenia tunelu bazowego Brenner po stronie włoskiej

Opublikowano: 07-05-2025 Źródło: BBT, tunnelsandtunnelling.com

W maju 2025 r. zakończono prace drążeniowe po włoskiej stronie tunelu bazowego Brenner (BBT), który po ukończeniu stanie się najdłuższym kolejowym tunelem na świecie, o długości 64 km. Ostatni odcinek zachodniej nitki o długości 14,3 km wykonała maszyna TBM Flavia i dotarła do granicy z Austrią.


Tarcza maszyny TBM Flavia. Fot. BBT Tarcza maszyny TBM Flavia. Fot. BBT

TBM Flavia to maszyna typu Double Shield, wyprodukowana przez firmę Herrenknecht. Drążenie tunelu rozpoczęła w kwietniu 2019 r. Trudności geologiczne, w tym strefy o niskiej wytrzymałości skał i nadkład przekraczający 1200 m w 2023 r. spowodowały kilkumiesięczne opóźnienie.

W trakcie drążenia TBM ułożyła 65 tys. segmentów obudowy tunelu. Zostały one wyprodukowane w zakładzie w Hinterrigger i przetransportowane na miejsce budowy koleją, co pozwoliło uniknąć około 40 tys. transportów ciężarowych i zredukować wpływ na środowisko. Po zakończeniu drążenia postęp prac na głównej sekcji po stronie włoskiej (Lot Mules 2-3) przekroczył 95%.

Fot. BBT Fot. BBT

Wcześniejsze prace już są zakończone. We Włoszech tunele drążyły TBM Serena (14,2 km), która zakończyła prace w listopadzie, a także TBM Virginia, która przebiła obiekt o długości 14 km w marcu 2023 r. (odcinek wschodni).

Cały system tuneli Brenner (kolejowe, eksploatacyjne i inne) osiągnie długość 230 km, z których wykonano już 191 km. Bazowy będzie liczyć 64 km (ponad 40 km przy użyciu maszyn TBM) i stanie się najdłuższym tunelem kolejowym na świecie. Połączy Włochy i Austrię pod alpejską przełęczą Brenner.

Tunel bazowy Brenner jest kluczowym elementem korytarza transportowego TEN-T, łączącego Monachium z Weroną. Po jego ukończeniu czas przejazdu pociągów pasażerskich między Innsbruckiem a Fortezzą skróci się z 80 do 25 min, przy prędkościach dochodzących do 250 km/godz.

Parametry techniczne TBM Flavia

  • Średnica głowicy skrawającej: 10,71 m
  • Moc napędu głowicy: 4200 kW
  • Moment obrotowy: 27 000 kNm
  • Całkowita długość maszyny: około 200 m
  • Masa całkowita: około 2750 ton

Przeczytaj także: HS2 – przedłużenie portalu tuneli ograniczy hałas pociągów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia