4 maja br. Maria, jedna z dwóch maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które drążą północno-wschodni odcinek II linii metra w Warszawie, rozpoczęła pracę w szybie startowym na terenie przyszłej stacji Bródno. Długość tego odcinka II linii wyniesie 3,9 km, ale już w 2023 r. cała rozbudowywana II linia metra ma mieć 23 km i 21 stacji – dokładnie tyle, ile będąca już całkowicie w eksploatacji I linia.

To jednak nie wszystko: spółka Metro Warszawskie podpisała umowę na wykonanie studium technicznego dla trzeciej linii metra. W pierwszym etapie linia M3 miałaby objąć Pragę-Południe: dotarcie metrem w ten rejon miasta możliwe będzie poprzez wykorzystanie trzeciego peronu stacji M2 Stadion Narodowy. To tu pasażerowie będą mogli w wygodny sposób przesiąść się z trzeciej na drugą linię metra – wyjaśnia Metro Warszawskie. Natomiast prezydent miasta Rafał Trzaskowski snuje już plany rozszerzenia sieci o IV, a nawet o V linię.


To wszystko dzieje się w 25. rocznicę uruchomienia metra w Warszawie, która przypada na 7 kwietnia. 

7 kwietnia 1995 r., o godzinie 12.35 na linię M1 wyruszyły pierwsze pociągi. Przez pierwsze trzy lata funkcjonowania metra w Warszawie, przejazd podziemną kolejką możliwy był na trasie od stacji Kabaty do Politechniki. W ciągu następnych lat, linia M1 stopniowo wydłużała się – podaje spółka.

Kolejny odcinek uruchomiono w 1998 r. (do stacji Centrum), a następne odpowiednio w 2001, 2003 i 2005 r. Zakończenie budowy całej pierwszej linii metra, od Kabat do węzła przesiadkowego na Młocinach, nastąpiło w dniu 25 października 2008 r.

Metro jest nie tylko bardzo popularnym środkiem transportu, ale wręcz niezbędnym narzędziem służącym do komunikacji w stolicy: linią M1 każdego dnia podróżuje około 550 tys. osób dziennie, a linią M2 (która z kolei była oddawana do eksploatacji sukcesywnie od 2015 r.) około 215 tys. pasażerów.

Sieć metra jest stale rozbudowywana. Kolejne odcinki M2 na Bródno (trzy stacje) oraz na Bemowo (dwie stacje) są w trakcie budowy, a ostatni odcinek z trzema stacjami wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Karolin, jest obecnie projektowany. Do końca 2023 r. wszystkie prace budowlane na II linii metra powinny się zakończyć – obiecuje spółka.

Za około 2,5 roku, kiedy obecnie rozpoczęte zadania zostaną już zrealizowane, system metra w Warszawie będzie miał 46 km trasy i 42 stacje, z których codziennie korzystać będzie nawet 1 mln pasażerów.

Obecnie toczą się też prace koncepcyjne i projektowe dla dobudowania dwóch stacji na trasie I linii metra – stacji Muranów i stacji Plac Konstytucji. Jak komunikowała spółka, w połowie września 2019 r. wyłoniony został wykonawca prac przedprojektowych oraz projektów budowlanych. 

Spółka inwestuje też w nowy tabor. W styczniu br. w ramach przetargu zamówiono 37 pociągów, z opcją rozszerzenia zamówienia o osiem dodatkowych składów.

Przeczytaj także: II linia metra: TBM Maria rozpoczęła drążenie [zdjęcia, wideo]