• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

II linia metra: TBM Maria rozpoczęła drążenie [zdjęcia, wideo]

Opublikowano: 05-05-2020 Źródło: Metro Warszawskie, UM Warszawa, inzynieria.com

Maria, jedna z dwóch maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które, zgodnie z zamierzeniami, wydrążą północno-wschodni odcinek II linii metra w Warszawie, rozpoczęła już pracę (szyb startowy na terenie przyszłej stacji Bródno). Długość tego odcinka II linii wyniesie 3,9 km, oba tunele będą miały w sumie 5785 m, połączą stację Bródno z przystankiem Trocka.


II linia metra na Bródnie: pierwszy urobek. Fot. Metro Warszawskie.
II linia metra na Bródnie: pierwszy urobek. Fot. Metro Warszawskie.

I Maria, i druga z potężnych maszyn – Anna, mają po 97 m długości, ważą po około 615 ton. Ich tarcze składają się z głowicy skrawającej (czoła) o długości 12 m i masie około 400 ton. Do ich napędu wykorzystywanych jest 16 par siłowników hydraulicznych. Za czołem tarcz znajduje się zaplecze techniczne długie na 85 m. Tego typu maszyny nie tylko drążą, ale też układają obudowę tunelu. Zgodnie z pierwotnymi planami, zaraz po Marii wystartować miała Anna, ale tak się nie stanie. To dlatego, że ze względu na pandemię koronawirusa 38-osobowa załoga z Azji utknęła w Dubaju.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Anna będzie mogła ruszyć po otwarciu granic i zapewne kwarantannie, jaką będzie musiała przejść jej załoga. Poważnie brana pod uwagę jest także możliwość, że rozpocznie drążenie dopiero po zakończeniu pracy przez Marię (można byłoby przenieść tę załogę).

Jak niedawno w rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedział Bartosz Sawicki, rzecznik polskiego oddziału firmy Gülermak, z uwagi na pandemię koronawirusa tempo robót na północno-wschodnim odcinku może być niższe niż zwykle. Przypomniał, że temperatura przy pracujących tarczach TBM wynosi około 40 stopni Celsjusza, tlen doprowadzany jest przez specjalną instalację, do tego wewnątrz jest bardzo mało miejsca, a przecież w związku z obostrzeniami sanitarnymi operatorzy muszą zachowywać odpowiedni dystans. Każdy z nich pracuje w rękawiczkach i maskach, a z uwagi na warunki, muszą mieć dłuższe przerwy regeneracyjne. Szacujemy, że tempo prac spadnie o około 30% – wyjaśnił.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

W ramach budowy północno-wschodniego odcinka II linii metra w Warszawie powstają trzy stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno, a także komora torów odstawczych do zawracania i postoju pociągów oraz trzy wentylatornie. Wykonawcą tego zadania jest konsorcjum firm Astaldi i Gülermak. Przeprowadzenie wszystkich robót pochłonie prawie 1,4 mld zł. Zadanie ma zostać zrealizowane do września 2021 r.

Przeczytaj także: Koronawirus spowolni rozbudowę metra w Warszawie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!