Maria, jedna z dwóch maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które wydrążą północno-wschodni odcinek II linii metra w Warszawie, zakończyła już prace w pierwszej części prawego tunelu. Drążenie rozpoczęła 4 maja br. na stacji Bródno (C21), a po 38 dniach dotarła do stacji Kondratowicza (C20).
Stacja Kondratowicza – przebicie tunelu metra w Warszawie. Fot. UM Warszawa
- Maszyny TBM nie tylko drążą, ale też układają obudowę tunelu
- Maria ma 97 m długości i około 615 ton wagi
- Wkrótce prace rozpocznie TBM Anna
W trakcie 38 dni Maria wydrążyła 919,5 m tunelu (obudowując go 613 pierścieniami), czyli średnio każdego dnia było to ponad 24 m. Teraz maszyna przejdzie przegląd systemów i prace serwisowe, w tym m.in. wymianę narzędzi skrawających. Po przerwie będzie drążyć tunel w kierunku budowanej obecnie stacji Zacisze (C19; 1320 m; 880 pierścieni).
Fot. UM Warszawa
Obecnie odpoczywać będzie Maria, natomiast załoga przeniesie się na drugą z maszyn TBM, czyli Annę, która za kilka dni powinna rozpocząć drążenia lewego tunelu w kierunku stacji Kondratowicza.
Długość północno-wschodniego odcinka II linii wyniesie 3,9 km, oba tunele będą miały w sumie 5785 m (bez długości stacji), połączą stację Bródno z przystankiem Trocka. Maszyny TBM ułożą 3858 pierścieni prefabrykowanych.
Fot. UM Warszawa
Maria i Anna mają po 97 m długości, ważą po około 615 ton. Ich tarcze składają się z głowicy skrawającej (czoła) o długości 12 m i masie około 400 ton. Do ich napędu wykorzystywanych jest 16 par siłowników hydraulicznych. Za czołem tarcz znajduje się zaplecze techniczne długie na 85 m. Tego typu maszyny nie tylko drążą, ale też układają obudowę tunelu.
W ramach budowy północno-wschodniego odcinka II linii metra w Warszawie powstają trzy stacje: Zacisze (pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną), Kondratowicza (przy skrzyżowaniu ulic Malborskiej i Kondratowicza) i Bródno (przy skrzyżowaniu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej), a także komora torów odstawczych do zawracania i postoju pociągów oraz trzy wentylatornie. Ten fragment metra w Warszawie, za prawie 1,4 mld zł, buduje konsorcjum firm Astaldi i Gülermak. Zadanie ma zostać zrealizowane do września 2021 r.
Przeczytaj także: Tunel pod cieśniną Beringa – projekt inżynieryjny czy polityczny?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.