W Warszawie, na budowie północno-wschodniego odcinka II linii metra, natrafiono na szczątki prehistorycznych zwierząt: mamuta bądź słonia leśnego oraz prażubra lub tura. Rozbudowa metra prowadzona jest we współpracy z archeologami, dlatego tego typu znaleziska niemal od razu są zabierane, dzięki czemu nie ma konieczności dłuższego wstrzymywania robót.
Fot. UM Warszawa
- Długość północno-wschodniego odcinka II linii metra wyniesie 3,9 km
- Wydrążono już pierwszą część prawego tunelu
W ramach budowy północno-wschodniego odcinka II linii metra w Warszawie, poza tunelami, powstają trzy stacje: Zacisze (pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną), Kondratowicza (przy skrzyżowaniu ulic Malborskiej i Kondratowicza) i Bródno (przy skrzyżowaniu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej), a także komora torów odstawczych do zawracania i postoju pociągów oraz trzy wentylatornie. Czaszkę najprawdopodobniej prażubra (górną jej część z dwoma rogami) odkryto na budowie stacji Bródno, na wysokości bloku położonego przy ul. Kondratowicza 19. Natrafiono na nią na głębokości około 15 m, czaszka znajdowała się wśród mas piasku rzecznego. Jak poinformowano, rozpiętość rogów wynosi 90 cm, przy czym maksymalna rozpiętość rogów współczesnych żubrów to 70-80 cm, a u prażubrów wynosiła średnio od 100 do 120 cm. Odkryty fragment czaszki należał więc prawdopodobnie do młodego zwierzęcia.
Fot. UM Warszawa
Z kolei na stacji Zacisze, na głębokości 9 m, natrafiono na dwa kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości. Szczątki, prawdopodobnie prażubra lub tura, są dobrze zachowane. Na budowie tej samej stacji odkryto też fragmenty ciosu ssaka słoniowatego (mamuta lub słonia leśnego). Coś ma około 51 cm w obwodzie, więc należał do starszego osobnika. Obecnie trwa ustalanie, do jakiego gatunku należał. Na terenie obecnej Polski zwierzęta te żyły w epoce lodowcowej.
Fot. UM Warszawa
To nie pierwsze tego typu cenne odkrycia na budowie II linii metra. W 2018 r. natrafiono, przy stacji Płocka, na duże fragmenty szkieletu słonia leśnego. Wiek znaleziska oszacowano na 115–132 tys. lat, ustalono też, że zwierzę miało ponad 4 m wysokości i ważyło 7 ton.
Rozbudowa metra w Warszawie
W ostatnim czasie na budowie północno-wschodniego odcinka II linii metra maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o imieniu Maria zakończyła roboty w pierwszej części prawego tunelu. Drążenie rozpoczęła 4 maja br. na stacji Bródno (C21), a po 38 dniach dotarła do stacji Kondratowicza (C20). Długość całego północno-wschodniego odcinka II linii wyniesie 3,9 km, oba tunele będą miały w sumie 5785 m (bez długości stacji), połączą stację Bródno z przystankiem Trocka. Trasę drążyć też będzie TBM Anna. Obie maszyny mają po 97 m długości, ważą po około 615 ton. Ich tarcze składają się z głowicy skrawającej (czoła) o długości 12 m i masie około 400 ton.
Przeczytaj także: II linia metra w Warszawie – kolejny tunel już wydrążony
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.