W prezentacji przedstawione zostaną funkcje, jakie mogą być lokalizowane w podziemnej przestrzeni miast, rodzaje budowli dostosowanych do tych funkcji, technologie realizacji obiektów oraz tendencje światowe, dające się zaobserwować w tym obszarze zainwestowania w dużych aglomeracjach miejskich.

Masowa migracja ludności z obszarów wiejskich do miast powoduje nieprzewidywany kiedyś wzrost liczby mieszkańców na obszarach zurbanizowanych. Implikuje to nowe wyzwania dla organizacji życia, często na przeludnionych terenach, pozbawionych niezbędnej infrastruktury technicznej. W krajach ubogich niejednokrotnie skutkuje to powstawaniem slumsów będących strefami kryminogennymi i zagrażającymi warunkom higieniczno-sanitarnym miast. Strefy takie powstają na obrzeżach aglomeracji, tworząc nową, niską ich jakość.

Problemy związane z dynamicznym wzrostem liczby mieszkańców nie omijają również centrów miast zabudowanych zazwyczaj starą, często historyczną „substancją”. Istniejące rozwiązania, zarówno w obiektach usługowych, jak i mieszkaniowych, nie są w stanie sprostać nowym uwarunkowaniom. Jeszcze większy problem dotyczy układów komunikacyjnych. Powoduje to wzrost zainteresowania budowlami wysokimi i budownictwem podziemnym, w tym obiektami wielofunkcyjnymi lub systemami budowli zintegrowanych. To ostatnie zagadnienie jest szczególnie interesujące, szczególnie jeśli realizacja odbywa się z wykorzystaniem technologii bezwykopowych.

Zapraszamy do zapoznania się programem konferencji „Budownictwo Podziemne”, organizowanej w dniach 8–9 września 2015 r. w hotelu Swing w Krakowie, oraz do udziału w tym wydarzeniu.