W referacie zostanie omówiony transalpejski, bazowy tunel w ciągu linii kolejowej Lyon–Turyn. Zasadniczo obiekt ten będzie się składać z dwóch równoległych tuneli jednotorowych o długości 57 km każdy i średnicy około 8 m. Portal po stronie francuskiej znajdzie się w m. Saint-Jean-de-Maurienne na wysokości 570 m n.p.m., a po stronie włoskiej w m. Susa na wysokości 474 m n.p.m. Maksymalny spadek tunelu na krótkim odcinku wyniesie 1,25%. W części środkowej będzie się wahał się od 0,65 do 0,84%. Odległość między osiami obu tuneli wyniesie od 30 do 50 m. Dzięki realizacji tej inwestycji czas podróży z Lyonu do Turynu skróci się z 4 do 1 godz. 45 min., a z Paryża do Mediolanu – z 7 do 4 godz. Koszt budowy szacowany jest na 8,5 mld EUR (kalkulacja z 2010 r.).

Celem rozpoznania warunków geologicznych i hydrogeologicznych w związku z dokonaniem wyboru bezpiecznych i ekonomicznych metod budowy tunelu, po stronie francuskiej wykonano trzy tunele badawczo-udostępniające o przekrojach wyrobisk o powierzchni około 80 m² i o łącznej długości 9 km, zaś po stronie włoskiej budowany jest tunel o podobnym przeznaczeniu, o przekroju 60 m² i o długości 7,5 km. Na podstawie badań geologicznych wybrano odcinki, na których urabianie skał odbędzie się przy pomocy tradycyjnej metody strzałowej oraz odcinki, na których do drążenia wykorzystane zostanie 8 tarcz zmechanizowanych (TBM).

Harmonogram robót zakłada rok na „mobilizację” budowy, 6 lat na drążenie i wykonywanie obudowy tunelu, 3 lata na wyposażanie eksploatacyjne oraz rok na próby i odbiory. Rozpoczęcie zasadniczych prac odbędzie się prawdopodobnie na przełomie roku 2015 i 2016.

Zapraszamy do zapoznania się programem konferencji „Budownictwo Podziemne”, organizowanej w dniach 8–9 września 2015 r. w hotelu Swing w Krakowie, oraz do udziału w tym wydarzeniu.