Zaprezentuje on m.in. wyniki badań jednej z galerii podziemnych o przeznaczeniu militarnym, powstałej jako budowla podziemna, umożliwiająca przemieszczanie się osób między obiektami kubaturowymi w obrębie pruskiej twierdzy, zbudowanej w drugiej połowie XVIII w.

Komunikacyjne galerie podziemne były też budowane jako elementy składowe schronu przeciwlotniczego, zlokalizowanego w ścisłym centrum miasta na średniej głębokości 12 m p.p.t. Zachowała się prawie kompletna dokumentacja projektowa schronu z wynikami rozpoznania geologiczno-inżynierskiego. W prezentacji zostaną omówione wyniki modelowania MES postępującego zniszczenia konstrukcji galerii.

W latach 70. ubiegłego wieku w Instytucie Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej opracowano szczegółowe studium koncepcyjno-projektowe tunelu, tzw. premetra, biegnącego przez centrum miasta na osi wschód–zachód. Przewidywano budowę tunelu o długości 2385 m. W wystąpieniu przedstawione będą podstawowe problemy związane z budową tego do dzisiaj niezrealizowanego tunelu.

Autor omówi także warunki geotechniczne i hydrogeologiczne, szczegóły konstrukcyjne, problemy wykonawcze i eksploatacyjne związane z wybudowanym 2013 r. tunelem tramwajowym o długości 1067 m. Przedstawi też bieżące rezultaty prac studialnych i analitycznych prowadzonych w Instytucie Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej, związanych z wielowariantową propozycją następnego tunelu tramwajowego, przebiegającego w kierunku północ–południe.

Zapraszamy do zapoznania się programem konferencji „Budownictwo Podziemne”, organizowanej w dniach 8–9 września 2015 r. w hotelu Swing w Krakowie, oraz do udziału w tym wydarzeniu.