Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które jest położone aż na 44 wyspach. Dwie największe z nich (zamieszkane) to Uznam i Wolin. W tej chwili jedynym połączeniem pomiędzy nimi, a poprzez wyspę Wolin także Uznamu z resztą Polski, są dwie przeprawy promowe. Konieczność korzystania z promów to ogromna niedogodność nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów oraz przedsiębiorców działających na świnoujskim rynku. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zdarza się, że Świnoujście jest odcięte od reszty kraju, co z kolei zagraża jego bezpieczeństwu. Budowa stałego połączenia – tunelu – rozwiąże te problemy.

O tej wyjątkowej w skali kraju inwestycji eksperci rozmawiać będą podczas 14. edycji konferencji Infrastruktura Podziemna Miast. Z ramienia inwestora o projekcie opowie Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście, w ramach prelekcji pt. Tunel drogowy pod cieśniną Świną w Świnoujściu — uwarunkowania i realizacja przewiertu metodą TBM.

Zobacz także wywiad z Barbarą Michalską, który dla portalu inzynieria.com przeprowadziła Paulina Wójtowicz:

O tunelu z perspektywy wykonawcy

Z kolei stricte techniczne aspekty zaimplementowanych rozwiązań, a konkretnie szczegóły dotyczące segmentów obudowy tunelu z betonu zbrojonego włóknami stalowymi, zaprezentuje Bruno Rossi z firmy Arcelor Mittal, będącej Złotym Sponsorem Konferencji.

Bruno Rossi omówi korzyści techniczne i ekonomiczne wynikające z zastosowania betonu zbrojonego włóknami stalowymi, przedstawi normy dotyczące włókien, procedury badawcze i wytyczne projektowe dla FRC, a także wytyczne projektowe dla segmentów okładzin tunelowych FRC, przypadki obciążeń i dane wejściowe do projektowania segmentów okładzin tunelowych

O Konferencji Infrastruktura Podziemna Miast

XIV Konferencja Naukowo-Techniczna Infrastruktura Podziemna Miast odbędzie się w dniach od 19 do 21 października br., w murach Politechniki Wrocławskiej oraz na platformie Akademia Inżynieria. Wśród prelekcji znajdą się wystąpienia dotyczące aplikacji dobrze znanych oraz nowoczesnych technologii, ale też omawiające realizację ważnych projektów – takich jak tunel pod cieśniną Świną czy też Trasa Łagiewnicka w Krakowie. Nie zabraknie również możliwości uzyskania praktycznej wiedzy dotyczącej stosowania wybranych rozwiązań.

Pierwsze dwa dni poświęcone zostaną na obrady i istotne branżowe rozmowy – natomiast trzeciego dnia uczestnicy wybiorą się do Hydropolis: unikatowego centrum wiedzy o wodzie, znajdującego się w wyjątkowym obiekcie zlokalizowanym pod ziemią. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się bowiem w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej.

ZAREJESTRUJ SIĘ!