Tunel połączy dworzec główny w Insbrucku z miastem Fortezza po włoskiej stronie. Po oddaniu do użytku tunelu planuje się kursowanie około 320 pociągów towarowych i 80 pasażerskich dziennie. Czas podróży z Insbrucka do Bolzano ulegnie skróceniu z 2 godz. do około 50 minut.
 
Przełęcz Brenner jest jedną z najważniejszych alpejskich przełęczy na granicy Austrii i Włoch. Leży na wysokości 1370 m n.p.m. Przez Brenner prowadzi najdogodniejsza linia tranzytowa łącząca Niemcy z Włochami przez Innsbruck w Tyrolu i Monachium w Bawarii. Obecnie przejeżdżają przez nią co roku ponad dwa miliony ciężarówek.

Zdaniem austriackiego ministra transportu Wernera Faymana tunel pod przełęczą Brenner pozwoli na trzykrotne zwiększenie transportu kolejowego w regionie. Porozumienie między Austrią, Włochami i Niemcami przewiduje nałożenie opłat na pojazdy korzystające z tunelu. Według ministra Faymana dochody z tego tytułu mają sięgnąć co najmniej 40 mln EUR rocznie. W projekt budowy tunelu włączą się także pośrednio Niemcy, które obiecują rozbudowę dróg prowadzących w jego kierunku.

Niemiecki minister transportu Wolfgang Tiefensee podpisał z austriackim ministrem Faymanem porozumienie o wybudowaniu do 2012 r. nowej linii kolejowej między Salzburgiem w Austrii a Freilassingiem w Bawarii, umożliwiającej kolejowe połączenie Bratysławy z Paryżem poprzez Wiedeń, Salzburg i Monachium.