Przy budowie nowego tunelu dla pieszych na lotnisku w Toronto (Billy Bishop Toronto City Airport) wykorzystano mikrotunelowanie do stworzenia łuku nad koroną głównego tunelu. Było to pierwsze w Kanadzie zastosowanie tej technologii w taki sposób.
Fot. www.trenchlessinternational.com
Otwarcie Billy Bishop Toronto Airport City Tunel odbyło się 30 lipca br. Obiekt łączy wyspę zlokalizowaną na jeziorze Ontario, na której znajduje się lotnisko, z centrum Toronto. Koszt inwestycji to 82,5 mln USD. Obiekt zaprojektowała firma Arup, a wykonała - Technicore Underground.
Po stronie lądu pasażerowie wchodzący do terminalu mogą zjechać do tunelu jedną z sześciu wind. 32 m pod poziomem terenu znajduje się liczący 186 m tunel o szerokości 11,5 m i wysokości 9,5 m. Na wyspie pasażerowie dostają się na poziom lotniska windami i schodami ruchomymi.
Technologia miktrotunelowania wykorzystana w projekcie
Realizacja projektu była jednym z pierwszych w Kanadzie przypadków zastosowań mikrotunelowania do wykonania otworów powyżej korony głównego tunelu (tzw. drift system). Wywiercono łącznie siedem otworów o średnicy 1,85 m.
Prace przy wykopach szybów po stronie lądowej i na wyspie ruszyły w 2012 r. Następnie dwie maszyny mikrotunelowe nazwane Chip i Dale wydrążyły siedem tuneli, które następnie wypełniono betonem, tworząc niepowtarzalny łuk korony głównego tunelu. W dalszej kolejności przystąpiono do drążenia głównego tunelu.
Przez cały okres prowadzenia prac lotnisko funkcjonowało bez przeszkód.
Obejrzyj film pokazujący etapy budowy tunelu i gotowy obiekt
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.