• Trasa Łagiewnicka to 3,5-kilometrowa droga na południu Krakowa
  • Na odcinkach o łącznej długości 2,5 km poprowadzona została tunelami
  • Oddana do użytku została w sierpniu 2022 r.

W komunikacie władze miasta dały do zrozumienia, że ryzyko występowania przecieków brano pod uwagę budując Trasę Łagiewnicką. Jak czytamy w komunikacie, część tuneli ze względu na ograniczone możliwości terenowe w zakresie zorganizowania dużego placu budowy realizowane były z pominięciem wykopów szerokoprzestrzennych w technologii ścian szczelinowych wykonywanych w gruncie silnie nawodnionym. Pozwoliło to na ograniczenie zajęcia terenów prywatnych, choć wiąże się z ryzykiem występowania przecieków. 

Trasa Łagiewnicka. Zmienia się poziom zwierciadła wód gruntowych

Dalej napisano, że wykonanie ścian żelbetowych w tej technologii oraz w warunkach gruntów o dużym zróżnicowaniu plastycznym poniżej zwierciadła wód gruntowych obarczone jest ryzykiem występowania na późniejszym etapie eksploatacji sączenia się wody przez ściany, które pojawiają się w miarę zmiany poziomu zwierciadła wód gruntowych na zewnątrz tunelu. 


Miejsca, w których zaobserwowano przesiąkanie wody, zostały zgłoszone wykonawcy. Nieszczelności będą usuwane w ramach gwarancji, przy czym zastosowanie iniekcji wgłębnej preparatami uszczelniającymi może być zastosowane, kiedy średniodobowe temperatury powietrza wewnątrz tuneli będą powyżej 5 st. Celsjusza. Z tego powodu iniekcja oraz wymiana okładziny ogniochronnej ścian w miejscach zawilgocenia i nacieków zostaną przeprowadzone wiosną. 

Władze Krakowa zapewniły, że zjawisko nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu w  tunelach Trasy Łagiewnickiej

Trasa Łagiewnicka to 3,5-kilometrowa droga na południu Krakowa z siedmioma tunelami (sześcioma drogowymi i jednym tramwajowym). Oddana do użytku została w sierpniu 2022 r. 

Zobacz nasz serwis specjalny TRASA ŁAGIEWNICKA