Pod koniec sierpnia tego roku w Krakowie oddano do użytku Trasę Łagiewnicką, a teraz (17 października października 2022 r.) rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące budowy jej przedłużenia, czyli tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej.
Trasa Łagiewnicka. Fot. UM Kraków
- Budowa Trasy Łagiewnickiej trwała niespełna cztery lata
- Całkowita wartość inwestycji wyniosła 840 mln zł
- Nowa droga w Krakowie będzie przedłużona
Trasa Łagiewnicka to 3,5-kilometrowa droga na południu Krakowa z siedmioma tunelami (sześcioma drogowymi i jednym tramwajowym). Konsultacje społeczne są elementem opracowywania wielowariantowej koncepcji budowy tras Pychowickiej od ul. Grota Roweckiego do ul. Księcia Józefa i Zwierzynieckiej od ul. Księcia Józefa do Ronda Ofiar Katynia.
W zeszłym roku projektant przedstawił trzy wstępne warianty budowy, które potem były przedmiotem analizy instytucji zainteresowanych budową drogi, jak np. Wody Polskie. Ostatecznie do konsultacji społecznych trafią dwa warianty dla Trasy Pychowickiej i cztery dla Trasy Zwierzynieckiej.
W obu wariantach Trasy Pychowickiej przewidywana jest linia tramwajowa, która będzie przebiegać od ul. Grota Roweckiego do ul. Kościuszki. W przypadku dwóch wariantów Trasy Zwierzynieckiej zakłada się linię tramwajową poprowadzoną w tunelu pod Kopcem Kościuszki.
Trasa Łagiewnicka: warianty Pychowickiej i Zwierzynieckiej – zobacz MAPY
Warto podkreślić, że Trasa Pychowicka zacznie się od 350-metrowego tunelu, którego konstrukcja powstała w ramach budowy Trasy Łagiewnickiej (celowo nie wybrano gruntu).
Ważnym elementem będzie także węzeł przesiadkowy Przegorzały, który ma obsługiwać całą zachodnią część Krakowa (wraz z ruchem turystycznym). W planach są parkingi, pętle dla autobusów aglomeracyjnych oraz tramwajów.
Trasa Łagiewnicka, a dalej Pychowicka i Zwierzyniecka, czyli III obwodnica Krakowa w budowie
Trasa Łagiewnicka i jej kontynuacje, czyli III obwodnica Krakowa. Źródło; inzynieria.com
Trasy Łagiewnicka, Zwierzyniecka i Pychowicka to kluczowe elementy III obwodnicy Krakowa, mają połączyć dzielnice Podgórze i Krowodrza oraz odciążyć miejskie drogi, przede wszystkim ruchliwe Aleje Trzech Wieszczów.
Plan władz Krakowa jest taki, że zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla dwóch nowych tras wydane zostanie w 2025 r.
Zobacz nasz serwis specjalny TRASA ŁAGIEWNICKA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.