Podziemne drogowe połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin było oceniane przez specjalistów pod kątem jakości i stopnia oceniają jakość i stopień przygotowania inwestycji. Jak potwierdziło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ich rekomendacja to ostatni krok przed zatwierdzeniem dofinansowania dla tej inwestycji przez Komisję Europejską. Decyzja w tej sprawie zapaść może w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Niezależna ocena ekspercka była wymogiem udzielenia wsparcia finansowegow wysokości 775 mln zł z budżetu funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz funduszy inwestycyjnych. Budowa tunelu pod cieśniną Świną otrzyma takie dofinansowanie na mocy umowy z dnia 28 kwietnia 2017 r. Pełna wartość inwestycji to 912 mln zł.

Czy tunel w Świnoujściu jest potrzebny?

Centrum miasta, położone na wyspie Uznam, aktualnie nie ma żadnego drogowego połączenia z pozostałą częścią kraju, mimo że mieszkam tam około 80% populacji Świnoujścia. Jedynym sposobem komunikacji jest przeprawa promowa, dlatego podjęto decyzję o budowie tunelu w ciągu DK 93, który połączy wyspy Uznam i Wolin oraz lewobrzeże miasta z drogą ekspresową S3. Jego długość wyniesie 1,44 km, a średnica zewnętrzna – 13 m. Stanie się będzie częścią odcinka trasy o długości 3,4 km (wraz z drogami dojazdowymi). Inwestycja ma być zrealizowana do 2021 r.,

Świnoujska inwestycja otrzymała już wstępną zgodę na przyznanie dofinansowania: w kwietniu 2017 r. podpisano umowę pomiędzy miastem Świnoujście a Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Ze względu na dużą wartość inwestycji, zgodę na jej dofinansowanie musi jednak jeszcze wyrazić Komisja Europejska.

Przeczytaj także: Sztokholm: miasto na wodzie będzie mieć tunelową obwodnicę