180 mln EUR otrzyma samorząd Świnoujścia na budowę tunelu pod cieśniną Świną, który połączy prawą i lewą część miasta. Środki te pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To kolejny krok w kierunku realizacji inwestycji, z którą władze kurortu mają ostatnio sporo problemów.
Komisja Europejska zgadza się na budowę tunelu w Świnoujściu. Fot. ricok / Shutterstock
26 marca br. do Komisji Europejskiej (KE) przesłane zostały informacje nt. świnoujskiej inwestycji. Zastrzeżenia nt. projektu i odmowę dofinansowania realizacji organ mógł zgłosić w ciągu trzech miesięcy. Termin ten minął, a więc – jak potwierdza Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju – miasto może liczyć na dotację projektu.
Tunel w Świnoujściu będzie miał 1,4 km długości, a wraz z drogami dojazdowymi utworzy drogę o długości 3,4 km. Droga ma pomóc mieszkańcom pokonać łączącą Uznam i Wolin – dwie największe wyspy, na których leży miasto – cieśninę. Na ten moment podstawowym środkiem transportu są promy, które generują spore korki i kolejki.
Władze Świnoujścia od jesieni ub.r. próbują zakończyć postępowanie przetargowe dotyczące budowy drogi. Po licznych odwołaniach ostatecznie wybrano konsorcjum firm Astaldi i Ghella. Wkrótce ma zostać podpisana umowa z wykonawcą. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 r.
Zobacz nasz TEMAT SPECJALNY: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.